زندگی نامه ایلان ماسک و چند فرد معروف دنیای کریپتو کارنسی ها


ایلان ماسک فرد مشهوری که مدتهاست اسمش در دنیای کریپتو کارنسی ها به گوش می‌رسد و با توییت های خود قیمت رمز ارزها را به شدت بالا پایین کند. اما واقعاً ایلان ماسک کیست و از کجا آمده. به همین دلیل است که می‌خواهیم در ادامه به زندگینامه این فرد مشهور و چند فرد معروف دیگر پردازیم.

ایلان ماسک حامی ارز دوج کوین و همچنین بازار کریپتو کارنسی تا زمانی که به سی و یک سالگی رسید به لطف ایجاد شرکتی که به PayPal نام داشت به یک مولتی میلیونر تبدیل شده بود، پی پال یک سرویس محبوب انتقال پول برای مصرف کنندگان وب است.  ماسک  به یکی از از افرادی تبدیل شده که نیویورک تایمز آن‌ها را «تریلیونرها» می‌نامد، یا دسته‌ای از کارآفرینان با فناوری پیشرفته سابق که از ثروت جدیدشان برای کمک به تبدیل رویاهای علمی تخیلی به واقعیت استفاده می‌کنند.  ماسک بنیانگذار Space Exploration Technologies یا SpaceX، شرکتی مستقر در ال سگوندو، کالیفرنیا است.  در سال ۲۰۰۵ اسپیس ایکس مشغول ساخت موشک فالکون بود که امیدوار بود روزی بتواند هم گردشگری فضایی و هم یک مستعمره در سیاره مریخ را به اهداف واقعی برای بشر تبدیل کند.

Cryptocurrency Elon Musk

فروش یک بازی ویدئویی

ماسک اهل آفریقای جنوبی است که در سال ۱۹۷۱ از والدینی که بعداً طلاق گرفتند به دنیا آمد.  پدرش یک مهندس و مادرش – اصالتاً اهل کانادا – متخصص تغذیه بود.  ماسک در سال های نوجوانی مجذوب داستان های علمی تخیلی و کامپیوتر بود.  وقتی دوازده ساله بود، کد بازی ویدیویی خودش را نوشت و در واقع آن را به یک شرکت فروخت.  او در اواخر نوجوانی خود به کانادا مهاجرت کرد تا از خدمت سربازی لازم برای مردان سفیدپوست در آفریقای جنوبی اجتناب کند.  هنوز دوران آپارتاید بود، سیستم حقوقی آفریقای جنوبی که حقوق سیاسی و اقتصادی را برای جمعیت بومی اکثریت سیاه پوستان این کشور سلب می کرد.  ماسک علاقه ای به خدمت در ارتش نداشت، ارتشی که در آن زمان درگیر نبردی برای سرکوب یک جنبش ملی گرای سیاه پوست بود.  به لطف روابط کانادایی مادرش، او توانست در دانشگاه کوئینز در کینگستون، یکی از مدارس برتر انتاریو ثبت نام کند.

 ماسک برای شغلی در تجارت برنامه ریزی کرده بود و یک تابستان در یک بانک کانادایی به عنوان کارآموز کالج مشغول به کار شد.  این تنها شغل واقعی او قبل از اینکه یک کارآفرین اینترنتی شود، بود.  او در اواسط دوره لیسانس خود به دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد و یک سال بعد مدرک لیسانس اقتصاد و لیسانس دوم در فیزیک را گرفت.  از آنجا، او در برنامه معتبر دکترا در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا پذیرفته شد، جایی که قصد داشت بر روی دکتری تمرکز کند.  در فیزیک انرژی  او درست زمانی که رونق اینترنت در سال ۱۹۹۵ شروع شد به کالیفرنیا نقل مکان کرد و تصمیم گرفت که می‌خواهد در آن شرکت کند.  او تنها پس از دو روز از استنفورد انصراف داد تا اولین شرکت خود، Zip2 Corporation را راه اندازی کند.  این یک راهنمای شهری آنلاین با هدف کسب و کار نشر روزنامه بود و ماسک توانست قراردادهایی با نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون برای ارائه محتوا برای سایت های آنلاین جدیدشان ببندد.

 ماسک تنها بیست و چهار سال داشت که شرکت را راه اندازی کرد و تمام انرژی خود را صرف موفقیت آن کرد.  در یک نقطه، “شکست در اینجا یک گزینه است. اگر همه چیز شکست نمی خورد، شما به اندازه کافی نوآوری نمی کنید.”

 او در مصاحبه ای با راجر اگلین از ساندی تایمز لندن توضیح داد که او در همان دفتر اجاره ای زندگی می کرد که به عنوان دفتر مرکزی شرکتش عمل می کرد، روی یک کاناپه فوتون می خوابید و در YMCA محلی دوش می گرفت، که “ارزان تر از اجاره یک آپارتمان بود.”  .  با این حال، شرکت برای انجام قراردادهای خود و پرداخت حقوق و دستمزد و سایر هزینه ها تلاش می کرد و او به دنبال تامین مالی از خارج بود.  سرانجام گروهی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، سرمایه‌گذارانی که پول راه‌اندازی را برای کسب‌وکارهای جدید فراهم می‌کنند، Zip2 را با ۳.۶ میلیون دلار تأمین مالی کردند، اما او در ازای آن، کنترل اکثریت شرکت را رها کرد. اینگونه شد که ایلان در سال ۲۰۱۹ با انجام فعالیت بیشتری در دنیای کریپتو و رمز ارز ها طرفداران خود را ترغیب به فعالیت در این بازار کرد

بانک آنلاین راه اندازی می شود

در نهایت، تصمیم ماسک تصمیم هوشمندانه ای بود.  در فوریه ۱۹۹۹ شرکت کامپیوتری Compaq Zip2 را به قیمت ۳۰۷ میلیون دلار به صورت نقدی خریداری کرد که در آن زمان یکی از بزرگترین معاملات نقدی در بخش تجارت اینترنتی بود.  از این مبلغ، ماسک ۲۲ میلیون دلار برای سهم ۷ درصدی خود دریافت کرد که او را در بیست و هشت سالگی میلیونر کرد.  در سال ۱۹۹۹، او ۱۰ میلیون دلار از آن را برای راه اندازی شرکت دیگری به نام X.com استفاده کرد.  این یک بانک آنلاین با برنامه‌های بزرگ برای تبدیل شدن به یک ارائه‌دهنده کامل خدمات مالی به مصرف‌کنندگان بود.  یکی از نوآوری های اصلی این شرکت کشف چگونگی انتقال امن پول با استفاده از آدرس ایمیل گیرنده بود.

 سابقه اثبات شده ماسک از Zip2 به ایلان کمک کرد که فورا توجه جدی و سرمایه گذاران سخاوتمند را به خود جلب کند.  دو مدیر مهم با او قرارداد امضا کردند: جان استوری، بانکدار سرمایه گذاری و بیل هریس، مدیر اجرایی سابق شرکت Intuit، سازنده پرفروش ترین نرم افزار حسابداری Quicken و همچنین TurboTax، یک برنامه آماده سازی مالیاتی.  هریس به عنوان رئیس و مدیر اجرایی X.com منصوب شد و ماسک به عنوان رئیس شرکت خدمت می کرد.  این شرکت سرمایه اولیه ۲۵ میلیون دلاری را از شرکت Sequoia Capital، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر در کالیفرنیا دریافت کرد.

 X.com در دسامبر ۱۹۹۹ با یک پیشنهاد جسورانه برای مشتریان جدید آنلاین شد: کسانی که یک حساب جاری آنلاین با X.com افتتاح کردند یک کارت نقدی ۲۰ دلاری دریافت می کنند که می توانستند در دستگاه خودپرداز (ATM) استفاده کنند.  اگر دوستی را معرفی می کردند، به ازای هر عضو جدیدی که ثبت نام می کرد، یک کارت ۱۰ دلاری دریافت می کردند.  در عرض دو ماه، X.com صد هزار مشتری داشت که به عددی نزدیک به رقیب اصلی آن، Etrade Telebank بود.  اما شک و تردید مصرف کنندگان در مورد امنیت بانکداری آنلاین بزرگترین مانع X.com برای موفقیت بود، و زمانی که ماسک و سایر مدیران مجبور شدند اعتراف کنند که هکرهای کامپیوتری قادر به انجام برخی انتقال غیرقانونی از حساب های بانکی سنتی به X بوده اند، با شکست مواجه شد.  حساب های com  آنها بلافاصله سیاست جدیدی را شروع کردند که مشتریان را ملزم به ارائه یک چک باطل برای برداشت پول می کرد، اما تنش هایی در دفتر درباره آینده شرکت وجود داشت.

پی پال می خرد

در مارس ۲۰۰۰، X.com شرکتی به نام Confinity را خریداری کرد که یک حضور اینترنتی برای انتقال پول به نام PayPal را آغاز کرده بود.  پی پال در ابتدا راه اندازی شد تا به کاربران دستیار دیجیتال شخصی دستی یا PDA امکان انتقال پول را بدهد.  تنها چند ماهی بود که X.com آن را خریداری کرد و ماسک بر این باور بود که فناوری انتقال آنلاین آن که به عنوان “P2P” برای “شخص به فرد” شناخته می‌شود، آینده امیدوارکننده‌ای دارد.  او و هریس موافقت نکردند و هریس در ماه مه ۲۰۰۰ از X.com استعفا داد. پنج ماه بعد، ماسک اعلام کرد که X.com بانک آنلاین اصلی خود را کنار می‌گذارد و در عوض تمرکز خود را بر تبدیل کردن خود به ارائه‌دهنده پیشرو جهانی انتقال پرداخت خواهد کرد.  نام X.com به نفع PayPal حذف شد

 پی‌پال تا سال ۲۰۰۱ بسیار رشد کرد، تا حدی به لطف حضورش در eBay، وب‌سایت حراج آنلاین که در آن صدها هزار فروش شخص به شخص انجام می‌شد.  هنگامی که PayPal در فوریه ۲۰۰۲ با عرضه اولیه سهام (IPO) به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد، در اولین روز از معاملات وال استریت اولین کار چشمگیری داشت.  در اواخر همان سال، eBay این شرکت را به طور کامل به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار خرید.  در آن زمان، ماسک بزرگترین سهامدار پی پال بود که ۱۱.۵ درصد از سهام را در اختیار داشت و ۱۶۵ میلیون دلار سهام ارزشمند eBay از این معامله به دست آورد.

 در آن زمان ماسک قبلاً به سمت سرمایه گذاری بعدی خود رفته بود.  در ژوئن ۲۰۰۲ او SpaceX یا Space Exploration Technologies را تأسیس کرد.  او مدت‌ها مجذوب امکان حیات در مریخ بود و عضوی از انجمن مریخ بود، یک سازمان غیرانتفاعی که کاوش در سیاره سرخ را تشویق می‌کند.  جیمز کامرون فیلمساز (۱۹۵۴–) یکی از چندین عضو برجسته انجمن مریخ است.  ماسک می خواست یک “واحه مریخ” ایجاد کند و یک گلخانه آزمایشی به این سیاره بفرستد که در راستای مطلوب سیارات حدود ۳۵ میلیون مایل از زمین فاصله دارد.  واحه او حاوی یک ژل مغذی است که از آن حیات گیاهی خاص سازگار با محیط زیست مریخ می تواند رشد کند.  طرح او ۲۰ میلیون دلار هزینه داشت.  اما سپس متوجه شد که برای ارسال چیزی به فضا با روش تحویل استاندارد، موشک دلتا ساخته شده توسط شرکت بوئینگ، ۵۰ میلیون دلار دیگر به هزینه اضافه می کند.  ماسک حتی سعی کرد یک موشک از روسیه بخرد، اما متوجه شد که معامله با بازرگانان بین‌المللی تا حدی مشکوک که با چنین اقلام زیرزمینی یا غیرقانونی معامله می‌کنند، بسیار خطرناک است.

میلیاردر های جدید

پلن آلن

Cryptocurrency Paul Gardner Allen

پل آلن، بنیانگذار مایکروسافت (۱۹۵۳–) در رتبه هفتم ثروتمندترین فرد جهان قرار دارد.  آلن از ثروت خود برای تامین مالی SpaceShipOne استفاده کرده است.  این فضاپیمای سرنشین دار خصوصی که توسط پیشگام طراحی هواپیما، برت روتان (۱۹۴۳–۱۹۴۳) ساخته شد، اولین در نوع خود بود که دو بار به فضای زیر مداری رسید که در سال ۲۰۰۴ انجام شد. برای این دستاورد دو بار، SpaceShipOne شرایط ۱۰ میلیون دلاری را برآورده کرد.  جایزه انصاری X که توسط بنیاد X Prize برای تشویق کارآفرینی خصوصی در هوافضا ایجاد شده است. پلن آلن نیز یکی از افراد معروف در دنیای کریپتو کارنسی هاست.

جان کارمک

Cryptocurrency John Carmack

 جان کارمک (John Carmack) یکی از خالقان بازی های ویدیویی Doom (1970–؛ ورودی را ببینید) است که یک شرکت توسعه بازی های رایانه ای به نام id Software را در سال ۱۹۹۱ تأسیس کرد. او یکی از با استعدادترین برنامه نویسانی است که تا به حال در صنعت بازی کار کرده است.  او یکی از سازندگان بازی های موفق Doom و Quake بود که در دهه ۱۹۹۰ میلیون ها فروخت و لشکر طرفداران فداکار را به خود جذب کرد.  در سال ۲۰۰۰، Carmack سرمایه‌گذاری جدیدی به نام Armadillo Aerospace در مسکویت، تگزاس، با هدف ساخت یک فضاپیمای زیر مداری سرنشین دار تامین کرد.  زمانی که خودروهایش در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ با مشکلات فنی مواجه شدند و تصادف کردند، تلاش خود را برای برنده شدن جایزه انصاری X از دست داد. جان کارمک در حال حاضر یکی از افراد تاثیر گذار فیس بوک نیز هست که در چند ماه اخیر فیس بوک قوانینی برای تبلیغ دنیای کریپتو کارنسی ها در نظر گرفته است.

 در سال ۱۹۹۵، جف بزوس (۱۹۶۴–) Amazon.com را راه اندازی کرد، یک کتابفروش آنلاین که به یکی از چشمگیرترین موفقیت ها در تاریخ تجارت آمریکا تبدیل شد.  با ثروت شخصی بیش از ۵ میلیارد دلار، بزوس شروع به اهدای بخشی از ثروت خود به اهداف مختلف بشردوستانه کرد، اما او همچنین یک شرکت هوافضا تاسیس کرد.  مبدأ آبی او، مانند سرمایه‌گذاری‌های آلن و کارمک، متعهد به پرواز فضایی زیر مداری سرنشین دار است.  پروژه او قرار است با مخلوطی از پراکسید هیدروژن و نفت سفید پیش برود و یک وسیله نقلیه عمودی برخاست و فرود است.

 شرکت هایی که با ناسا قرارداد دارند برای بازگرداندن چنین قطعاتی ۲۵۰۰۰۰ دلار دریافت می کنند، اما ماسک برخی از شرکت های نجات اقیانوس را پیدا کرد که می دانستند چگونه با مواد حساس کار کنند.  او یکی را پیدا کرد که قبول کرد این کار را تنها با ۶۰۰۰۰ دلار انجام دهد.  فالکون یک کامپیوتر تخصصی روی هواپیما ندارد که هزینه نصب و نگهداری آن به تنهایی یک میلیون دلار است.  درعوض، رایانه آن یک رایانه اولیه است که از فناوری مشابه با دستگاه باجه خودکار استفاده می کند و فقط ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد.

دنیای کریپتو چیست؟

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) که به آن رمز ارز و ارز رمزنگاری شده هم گفته می‌شود، پول دیجیتالی است که در واحد داده(به نام توکن یا کوین) وجود دارد که شخص می‌تواند آن را در کیف پول دیجیتال آنلاین ذخیره کند. ایده پشت کریپتوکارنسی این است که وسیله‌ای برای مبادله ارزی با عرضه محدود، مستقل از یک مرجع مرکزی، مانند بانک یا دولت فراهم کند. کریپتوکارنسی به صورت الکترونیکی منتقل می‌شود؛ بنابراین، هیچ سکه یا اسکناس فیزیکی وجود ندارد و هیچ نهاد شخص ثالثی در ایجاد یا انتقال آن دخیل نیست.

کریپتو کارنسی، ابزارهای دیجیتالی مبادله‌ای هستند که توسط افراد یا گروه‌های خصوصی ایجاد می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کریپتو کارنسی توسط دولت‌های ملی تنظیم نمی‌شود، لذا به عنوان ارزهای جایگزین در نظر گرفته می‌شود. آن‌ها واسطه‌های مبادله مالی هستند که خارج از مرزهای سیاست پولی دولت وجود دارند. بیت کوین برجسته‌ترین نوع کریپتو کارنسی است و از همان اوایل که وارد بازار شد به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، صدها کریپتو کارنسی وجود دارد و هر ماه تعداد بیشتری از آن‌ها به بازار می‌آید. کریپتو کارنسی برای امنیت واحدهای مبادله خود از پروتکل‌های کریپتو کارنسی یا سیستم‌های کد بسیار پیچیده‌ای که انتقال داده‌های حساس را رمزگذاری می‌کنند، استفاده می‌کند.

به عبارت دیگر کریپتو در ابتدای کلمه کریپتو کارنسی، به الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش. توسعه دهندگان کریپتو کارنسی این پروتکل‌ها را بر اساس اصول ریاضیات پیشرفته و مهندسی کامپیوتر ایجاد می‌کنند که شکستن آن‌ها و در نتیجه کپی یا جعل ارزهای محافظت شده را غیرممکن می‌کند. این پروتکل‌ها همچنین هویت کاربران کریپتوک ارنسی را پنهان می‌کنند و باعث می‌شوند معاملات و جریانات مالی به افراد یا گروه‌های خاصی نسبت داده نشود.

در این مقاله افراد مشهوری را که بسیار در دنیای کریپتو کارنسی تاثیرگذار هستند معرفی کردیم و تقریباً زندگینامه آنها را نیز شما گفتیم. اگر می‌خواهید وارد دنیای کریپتو (رمز ارز ها) شوید و به اخبار بروز آن دسترسی داشته باشید می توانید به صرافی کارتی شو مراجعه کنید و همچنین معاملات خود را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.