کازماس چیست؟ پروژه ای ناب برای برقرار کردن ارتباط بین بلاک چین ها!

کازماس

قطعا یکی است جدیدترین و بهترین دستاورد های انسان تکنولوژی بلاک چین است که اکنون در ابتدای مسیرش را گرفته و مشکلاتی را نیز به همراه دارد. یکی از اصلی ترین مشکلات بلاک چین عدم وجود ارتباط بین بلاک چین های مختلف است. پروژه های بسیار زیادی برای رفع این مشکل به وجود آمده اند که در مقالات قبلی پروژه هایی را در راستای حل این مشکل معرفی کرده بودیم و در این مقاله نیز قصد داریم به یکی دیگر از این پروژه ها که کازماس و یا کازماز نام دارد بپردازیم. این پروژه که کاملا به صورت غیر متمرکز اداره میشود امروز مورد برسی قرار میگیرد و بیشتر درمورد این پروژه و توکن اختصاصی آن صحبت میکنیم.

پروژه کازماس چیست؟

به طور خلاصه کازماس ترکیب چند بلاک چین است که یک بلاک‌چین یک پارچه را به وجود می‌آورد و هدف این پروژه این است که بتواند بلاک چین های مختلف را با استفاده از روش یکپارچگی به هم متصل کند تا مشکل مقیاس پذیری بسیاری از پروژه ها حل می شود

کازماس یکی از محدود پروژه هایی است که متفاوت طراحی شده و تفکری متفاوت دارد. بر خلاف بلاک چین های دیگر که قصد حذف رقبای خود را دارند، کازماس میخواهد دقیقا مانند یک کهکشان رفتار کند و با کمک کردن به بلاک چین های دیگر هم به آنها سود برساند و خود را نیز بالا ببرد. در حال حاضر ارزش کل بازار این ارز ۹.۱۶میلیارد دلار است که این ارزش توانسته کازماس را به رتبه ۱۹ این بازار برساند.

ATOM چیست؟

اتم رمز ارز اختصاص کازماس است، تاکنون این رمز ارز که ارزشی معادل ۹۰۰ الی ۱ میلیون تومان دارد ۲۸۴,۰۱۰,۶۳۱ واحد تولید شده که ۲۲۶,۲۲۶,۰۲۷ واحد از این تعداد در حال گردش است.

بنیان‌گذار کازماس

پروژه‌ کازماس در سال ۲۰۱۴ وارد بازار شد. بنیان‌گذاران این پروژه زارکو میلاسویچ (Zarko Milosevic)، جی کوآن (Jae Kwon) و ایتان باکمن (Ethan Buchman) هستند. البته کازماس توسط Interchain Foundation (ICF پشتیبانی می‌شود.

کازماس

خلاصه ای از تاریخچه کازماسدر ماه اپریل ۲۰۱۷ بود که کازماس عرضه اولیه سکه های خود یعنی اتم را شروع کرد و تنها در کمتر از ۳۰ دقیقه ۱۷ میلیون توکن فروخت. رویداد بعدی برای این پروژه در ماه دسامبر ۲۰۱۸ بود، زمانی که برنامه Game of Stakes روی شبکه کازماس به صورت جدی تست شد. بعد از این اتفاق در مارس ۲۰۱۹ کازماس به صورت رسمی وارد میدان شد و به مردم معرفی شد. در دو ماه فوریه و سپتامبر برای اتم دو اتفاق افتاد، اول اینکه تیم توسعه دهنده این پروژه کمی تغییر کرد و جی کوآن بنیانگذار از این پروژه جدا شد. همچنین کازماس برای افزودن قابلیت مدارک هویتی ناشناس به اکوسیستم خودش با کمپانی Nym شریک شد.

نکته: نسخه اصلی اتم با هیاهوی بسیار در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۹ (۲۲ اسفند ۹۷) رونمایی و اجرا شد. تندرمینت یک روز بعد اعلام کرد که با رهبری شرکت پارادایم (Paradigm) و مشارکت شرکت‌هایی مانند بین کپیتال (Bain Capital) و وان‌کانفرمیشن (۱confirmation) توانسته است ۹ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند.

برای قسمت پایانی مقاله قصد داریم که اکوسیستم اتم را برسی کنیم. منظور از اکوسیستم پروژه هایی است که روی کازماس پیاده شده است

تمامی صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که از ارز اتم پشتیبانی می‌کنند، شبکه‌های بانکداری و پرداختی که از کازماس برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند، محصولات دیفای، بازی‌ها و توکن‌های غیرمثلی، شرکت‌های امنیت و حریم خصوصی و بسیاری از حوزه‌های دیگر که با کازماس همکاری کرده‌اند، جزو اکوسیستم این شبکه محسوب می‌شوند.

بایننس کوین

یکی از پروژه های معروف که روی اتم پیاده شده BNB است. همه ما BNB را میشناسیم و قطعا نیازی به توضیح زیاد نیست اما اگر BNB را نمی‌شناسید میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید

توکن BNB با استفاده از تندرمینت کور و SDK کازماس تولید شده است.

پروژه های بسیار بیشتری مانند کاوا،ثورچین،میرو،نتورک و بسیاری از ارز های دیگر روی این شبکه ساخته شده است

کازماس در حال ساخت یک شبکه برای متصل کردن تمامی بلاک چین ها و اپلیکیشن های غیر متمرکز است و پایه های اصلی این پروژه تندرمینت کور، هاب‌ها و زون‌ها، پروتکل IBC و اعتبارسنج‌ها در کازماس هستند ده ها پروژه روی این شبکه طراحی شده و سرمایه گذاری بسیار زیادی روی این پروژه انجام شده که این موضوع باعث میشود این پروژه ارزش سرمایه گذاری داشته باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.