دای چیست؟ استیبل کوینی بی پشتوانه اما در طرفدار!


امروز میخواهیم درمورد یک استیبل کوین معروف و پرطرفدار صحبت کنیم که با وجود اینکه طرفداران زیادی دارد اما هیچ پشتوانه مالی از طرف هیچ گونه بانکی ندارد. همانطور که میدانید استیبل کوین ها همیشه یک قیمت ثابت دارند و هرچقدر تعداد آنها کمیاب و یا زیاد باشد قیمت آنها قابل تغییر نیست. یکی از این استیبل کوین ها دای است،.

این استیبل کوین مانند تتر قیمتی یک دلاری دارد اما بر خلاف تتر که پشتوانه دلاری در بانک ها دارد دای از همچین پشتوانه ای برخوردار نیست.

دای چیست؟

دای درواقع یک استیبل کوین غیر متمرکز است که مالکیت آن به شرکت میکرو برمیگردد. این شرکت در دسامبر ۲۰۱۷ از ارز خود رونمایی کرد. این ارز یک توکن با استاندارد ERC20 اتریوم است که قیمت هر واحد از DAIیک دلار است.

تنها تفاوتی که تتر با دای دار این است که بر خلاف تتر هیچ مرکز و نهادی از DAIپشتیبانی نمیکند و هیچ بانک سنتی با دلار واقعی پشتوانه دای نیست.

شرکت میکرو یکی از قدیمی ترین شرکت ها در حوزه بلاک چین و مبتنی بر اتریوم است که رو این پروژه پیش از پیدایش اتریوم کار کرده است. این تیم در فضای بسیار خوبی قرار دارد و توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریم پشتیبانی می‌شود.

در چه مواردی از دای استفاده کنیم ؟

مهمترین استفاده از توکن DAIمانند اکثر استیبل کوین‌ها، جلوگیری از ضرر تریدرها در هنگام نواسانات شدید بازار است. علاوه بر این دای به عنوان یک وسیله مبادله با قیمت ثابت، می‌تواند برای بازپرداخت وام‌ها، معاملات برون مرزی و پرداخت کالاها و خدمات نیز استفاده شود.

علاوه بر این از استیبل کوین DAIبه علت ماهیت غیرمتمرکزش، در بیشتر پروژه‌های دیفای و استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه نرخ توکن DAIدر پلتفرم میکر همواره ثابت و مساوی ۱ دلار است، از این توکن برای آربیتراژ در صرافی‌ها هنگام نوسان قیمت آن داخل صرافی‌ها استفاده می‌شود.

خلاصه کلام

دای یک رمز ارز پرطرفدار بین طرفداران استیبل کوین است، DAIکه از سال ۲۰۱۷ کار خود را شروع کرد توانست بعد از چندین سال بعد از تتر یکی از بهترین استیبل کوین ها شود. همچنین ثبات قیمتی دای باعث شده که این توکن در پروژه های هوشمند بسیار استفاده شود. همچنین شما میتوانید برای خرید این ارز به صرافی کارتی شو مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.