در مقاله قبلی گفته بودیم که تحلیل های مختلفی در بازار کریپتوکارنسی ها وجود دارد. یکی از این تحلیل های تحلیل تکنیکال است که در مقاله قبلی درمورد آن صحبت کردیم. و قصد داریم در این مقاله به تحلیل فاندامنتال بپردازیم و بگوییم که چه عواملی را برای انجام این تحلیل باید در نظر گرفت.

 تمامی بازار هایی که به صورت عرضه و تقاضا فعالیت میکنند از جمله بازار رمز ارز ها چند روش کلی برای تحلیل وضعیت بازار و تصمیم برای خرید وجود دارد که یکی از این روش ها تحلیل فاندامنتال است . به صورت خلاصه تحلیل فاندامنتال یک علم بازاریابی متغیر های اقتصادی ،مالی و دیگر موارد تغییر پذیر یک دارایی است که با استفاده از آن میتوان قیمت حقیقی یک ارز را متوجه شد و آینده آن ارز را پیش بینی کرد. اگر بخوهیم به صورت دیگری تحلیل بنیادین و یا همان فاندامنتال را تعریف کنیم باید بگوییم که تحلیلگرانی که از این روش استفاده میکنند به برسی و تحلیل یک پروژه میپردازند و از جنبه های مختلف پروژه را تحلیل میکنند و با توجه به اخبار های مرتبط با ارز مورد نظر تصمیم به خریداری میکنند. آنالیز تمامی جوانب و عوامل موثر  بر روی یک پروژه که بتوان ارزش ذاتی و بتانسیل بالقوه آن را تشخیص اد به عنوان تعریف فاندامنتال استفاده می شود.

بگذارید یک مثال ساده بزنیم: در تصویر بالا دو بطری بزرگ و کوچک داریم که در یکی سم و در دیگری آب وجود دارد. فردی که تشنه و بی سواد است با توجه به بزرگی بطری سم را انتخاب میکند و خودش را به کشتن میدهد. تحلیل فاندامنتال به شما کمک میکند که بطری آب را بردارید.

زمانی که شرکت تسلا پذیرش بیت کوین را اعلام کرد و به ازای بیت کوین خودرو به مدرن میداد قیمت بیت کوین رشد کرد. به طور مثال اگر خبری مبنی بر پذیرش دوج کوین توسط آمازون منتشر شود و فردی احتمال دهد که دوج افزایش میابد و آن را خریداری کند درواقع از تحلیل فاندامنال استفاده کرده است.

در بازار ها نیز تحلیل تکنیکال و تحلیل احساسات نیز رواج دارد که هر کمدام را درمقالاتی جداگانه مورد بحث قرار داده ایم و بیشتر درمورد آن ها صحبت کرده ایم.

مقایسه تحلیل فاندامنتال در بازار رمز ارز ها و بازار بورس

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis)

درست است که بسیاری از افراد اعتقاد دارند کعه تحلیل بنیادی در هردو بازار رمز ارز و بورس به یک شکل است باید دانست که تحلیل فاندامنتال در این دو بازار از جهات مختلف تفاوت های بسیاری دارد. شما وقتی که روی یک سهم در بورس تحقیق میکنیم درواقع روی یک شرکت واقعی تحقیقات را شروع کرده ایم و این شرکت درآمد های سه ماهه،شش ماهه و.. را به عنوان  شاخص رشد خود گزارش میدهد. به همین دلیل است که یک تحلیلگر فاندامنتال با توجه به جهاتی مانند گزارش درآمد،عملکرد شرکت،عملکرد هیت مدیره و… توجه میکنند. اما با توجه به عوامل موثری که در ادامه میگوییم متوجه تفاوت های اساسی  بین این دو بازار میشوید.

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارز های دیجیتال

هر سرمایه گذاری اولین نکته این که لازم است آن را انتخاب کند مدت سرمایه گذاری آن است که به سه دسته کوتاه مدت،میان مدت و طولانی مدت تقسیم میشوند. اگر تحلیلگران تکنیکال را دیده باشید قطعا مشاهده کرده اید که این افراد در دسته سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند و با این سرمایه گذاری و در نظر نگرفتن بنیاد سهم و تنها روند بازار سود خوبی نیز به دست میاورند اما این تحلیل برای طولانی مدت جوابگو نیست و علاوه بر تحلیل تکنیکال باید از تحلیل فاندامنتال نیز استفاده کنید.

مارکت کپ یا ارزش کل بازار

مارکت کریپ یا همان ارزش کل بازار برای هر ارز متفاوت است و مقدار کل آن بر حسب دلار و با توجه ارز های  در حال گردش در بازار محاسبه میشوند. به طور مثال اگر بخواهیم بیت کوین را مثال بزنیم در حال حاضر قیمت هر بیت کوین تقریبا ۶۰ هزار دلار است. و تعداد سکه های در حال گردش بیت کوین ۱۸.۸۰۰.۷۱۸ است. که مجموه کل بازار بیت کوین۱.۱۲۸.۰۴۳.۰۸۰.۰۰۰ دلار است.

حجم معاملات

یکی از موضوعات دیگری که باید برای تحلیل فاندامنتال از آن استفاده کنید حجم معاملات ۲۴ ساعته یک ارز است. حجم معاملات دروافع نشان میدهد که در ۲۴ ساعت گذشته چه مقدار توکن معامله شده. همچنین میتاوانید نودار حجم معاملات یک ارز را به صورت ماهانه نیز مشاهده کنید.

همانطور که میدانید اخبار در بازار کریپتوکارنسی ها بسیار مهم است و در بعضی از مواقع یک خبر میتواند حجم معاملات یک رمز ارز را بالا ببرند و یا آن را پایین بیاورند. اما شما میتوانید با مطالعه حجم معاملات ماهانه به یک میانگین کلی دست یابید. این نکته را فراموش نکنید که ارز هایی که حجم بسیار پایینی در معاملات روزانه دارند امکان دارد در زمانی که قصد فروش داشته باشید با مشکل روبرو شوید که به این مشکل مشکل نقد شوندگی نیز میگویند.

این چند مورد تنها تکه ای کوچک از تحلیل فاندامنتال بوده اند و این روش ها و تحلیل ها به گونه ای هستند که هرچقدر درمورد آن ها مطالعه و تحقیق کنید باز هم مطالبی برای آموزش وجود دارند که باید یاد بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.