افراد زیادی در بازار های مالی مختلفی هستند که با استفاده از علم خود به سود بسیار خوبی نیز میرسند. این افراد قطعا تحلیل تکنیکال و یا فاندامنتال را کاملا بلدند. اما این تحلیل ها چیستند و چطور معامله گر با استفاده از آن میتواند به سود برسد. به همین دلیل قصد داریم در ادامه به یکی از این تحلیل ها یعنی تحلیل تکنیکال بپردازیم. البته در مقاله دیگر کاملا به تحلیل فاندامنتال نیز میپردازیم.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر تحلیل تکنیکال را توضیح دهیم باید بگویم که: تحلیل تکنیکال در بازار های مالی که در آن ها عرضه و تقاضا مانند مسکن،بورس اوراق بهادار، طلا، فلزات گران بها، رمز ارز ها و.. وجود دارد مکه با استفاده از آن و در نظر گرفتن موارد مانند قیمت و تغییران آن،حجم معاملات و… آینده آن بازار را هدس میزنند. تحلیلگرانی که از روش تکتیکال استفاده میکنند مانند تحلیلگران بنیادی اصلا کاری به ذات و بنیاد آن مجموعه و یا ارز ندارند و با بررسی نمیدارها و رفتار آتی قیمت آن را پیش بینی میکنند.

 تحلیل تکنیکال را میتوان به سه روش تقسیم کرد. اما قبل از اینکه سه روش را بگوییم باید به صورت خلاصه این موضوع را در ذهن داشته باشید که به علم نمودارهای قیمتی و پیش بینی یا رشد بازار مالی مورد نظر تحلیل تکنیکال گفته میشود. حالا به سه بخش تحلیل تکنیکال میپردازیم.

  • تحلیل نوسان‌های گذشته قیمت با انگیزه پیش بینی تغییرات آینده قیمت
  • تحلیل مبتنی بر رفتارهای بازار از طریق مطالعه نمودار قیمت، میانگین متحرک قیمت‌ها، حجم معاملات، حجم معاملات باز، شکل گیری الگوها و سایر شاخص‌های تکنیکال
  • روشی برای پیش بینی قیمت کالاها بر اساس الگوی تغییرات قیمت و تغییرات حجم معاملات بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار را گویند.

Technical analysis

تحلیل تکنیکال همیشه بر سه اصل استوار بوده که تحلیلگرانی که از این روش استفاده میکنند حتما باید این سه موضوع را در ذهن داشته باشند.

  1. همه چیز در نمودار قیمت دیده شده است.
  2. قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند.
  3. تاریخ تکرار می شود.

۱- همه چیز در نمودار است.

یکی از اصلی ترین اصول یک تحلیلگر تکنیکال آن است که کاری به ذات و یا همان بنیاد ارز دیجیتالی ندارند و تنها حرکت نمودار قیمتی را در نظر میگیرد. اما این مورد را داشته باشید که همیشه قیمت یک ارز نشان دهنده نهاد آن است.

تحلیلگرانی که از روش تکنیکال استفاده میکنند معتقند که عوامل بسیار زیادی مانند فاکتور های اقتصادی کلان، روان شناسی بازار و بسیاری از فاکتور های دیگر قیمت ارز را مشخص میکنند

۲-قیمت طبق روند مشخص شده حرکت میکند

تحلیلگرانی که از این روش استفاده میکنند  باور دارند که هر ارز از روند خاصی پیروی میکند. به طور مثال اگر شیبا در هفته های اخیر منفی بوده بر این باورند که شیبا همچنان منفی باقی میماند. این تفکر تا زمانی ادامه دارد که ابزار تحلیل تکنیکال روند دیگری را نشان دهد.

۳- در منطق تحلیل تکنیکال تاریخ تکرار میشود

اول از همه بگذارید یک مثال بزنیم: همه ما یاد داریم که بیت کوین در سال ۲۰۱۷ رشد بسیار خوبی را به همراه داشت و در سال ۲۰۲۰ نیز یک رشد با همان نمیدار را داشت که این مثال تاریخی تکرار را نشان میدهد.

خیلی از شماها قطعا این جمله را در خیلی از مکان های مختلف شنیده اید شاید عجیب باشد اما یک ایده رایج در بین تحلیلگران بازار تکرار روند یک ارز است که با آن تکرار تاریخ نیز میگویند.. این تحلیلگران که این مورد را به روانشاسی بازار نیز ربط میدهند و اعتقاد دارند شرکت کنندگان در بازار کریپتو در برار نوسانات همان کار های قبل را انجام میدهند. تحلیلگران تکنیکال از ابزار و الگوهای نموداری برای تحلیل خود استفاده میکنند. بعضی از این الگوها حتی صد ها سال است که مورد استفاده قرار گرفته اما این افراد باور دارند که این الگو ها هم اکنون نیز کارامد است زیرا الگو ها قیمت را به گونه ای نشان میدهند که اغلب خودشان را تکرار میکنند و یا به نوبه ای دیگر تاریخ تکرار میشود.

در این مقاله تنها میخواستیم به صورت کلی تحلیل تکنیکی را توضیح دهیم و در مقالات بیشتر ه شاخه های این نوع تحلیل میپردازیم. تحلیل تکنیکال یکی از محدود موضوعاتی است که اگر سالها درمورد آن تحقیق کنید باز هم بسیاری از آن را نمیدانید. کسیانی که تحلیل تکنیکال را پیش میگیرند معمولا در زمان کمتری نسبت به تحلیلگران فاندامنتال به سود میرسند. اگر صبر کمی دارید بهتر است که از تکنیک تکنیکال استفاده کنید. اما این مورد را یادتان نرود که تحلیل تکنیکال بسیار خطرناک تر است و بهتر است با روش فاندامنتال و در نظر گرفتن بنیاد یک ارز آرام آرام پیش بورید و در معاملات خود اصلا عجله نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.