اوشن پروتکل یک جایگزین برای قول های داده! اوشن میبرد یا گوگل و فیس بوک؟


هوش مصنوعی و بلاک چین دو تکنولوژی در حال پیشرفت هستند که در آینده به بخش بزرگی از زندگی همه مردم تبدیل می شوند. اما زمانی که این دو تکنولوژی با هم ترکیب شوند یک انقلاب نو و خلاق به وجود می‌آورند. از آنجایی که برای صرافی های متمرکز جایگزین های به عنوان صرافی های غیر متمرکز (برای هک نشدن اطلاعات حساب کاربران مانند یونی سواپ ) به وجود آمده و همچنین برای جایگزین موسسات مالی نیز چندین جایگزین معرفی شده اکنون نوبت به شرکت های قول داده است که جایگزین آن ها معرفی شود

زمانی که یک داده در گوگل ذخیره میشود افراد زیادی می توانند آن را بدون پرداخت کوچکترین هزینه ای برای دیگران ارسال کنند و یا از این داده که متعلق به شماست کسب درآمد کند بدون آنکه سودی به شما برسد. بگذارید این مورد را به عنوان یک مثال به شما توضیح دهیم.

زمانی که یک فیلم در دنیای سینما در ایران اجرا می شود سایت های محدودی در ابتدا با فروش این فیلم با قیمت های متوسط، فیلم را به کاربران میدهند و از سود به دست آمده قسمتی نیز به تهیه کننده فیلم پرداخت میشود. اما زمانی که این فیلم دست سایت های دیگر بیوفتد. سایت های دیگر این فیلم را با هزینه پایین تری نسب به سایت های معتبر میفروشند بدون آنکه سودی به تهیه کننده برسانند.

اوشن پروتکل

گوگل،فیسبوک و سایر قول های داده اینگونه هستند و داده های شما را به گونه ساده و بدون پرداخت کوچک ترین هزینه ای (حتی اگر میلیارد ها برای آن خرج کرده باشید) به نمایش می‌گذارد.

و یا داده های شما را برای به دست آوردن سود می‌فروشند اما اوشن پروتکل برای اینکار روی کار آمده.

سیستم Ocean یک پلتفرم تبادل داده‌های غیرمتمرکز است. اما این واقعاً یعنی چه؟ هدف این سیستم، خارج کردن داده از محفظه‌های نگهداری آن است، تا به جای اینکه به سادگی توسط شرکت‌های عظیمی همچون Google، Facebook و Microsoft ذخیره شود، به طور خلاقانه مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر این شرکت‌ها نوعی انحصار روی داده‌های کاربران ایجاد کرده‌اند. آنها داده‌های کاربران را جمع می‌کنند و برای به دست آوردن پول می‌فروشند؛ حتی برای سود آن را به اشتراک می‌گذارند. این داده‌ها اغلب هدر می‌روند.

به جز این موارد ارز دیجیتال اوشن پروتکل برای حل مشکل متمرکز سازی داده ها نیز به وجود آمده. هک کردن سیستم سرورهای متمرکز بسیار آسان است زیرا هکرها برای دسترسی به این داده ها تنها نیاز به دسترسی به یک سرور دارد اما هک کردن سیستم های غیر متمرکز بسیار سخت است

کاربران در اوشن پروتکل می توانند به راحتی داده های خود را در یک سیستم ذخیره کنند و آن را به فروش برسانند. به جز این مورد می‌توانند کار هایی که خریدار انجام میدهد را کنترل کنند، به طور مثال می‌توانند مشاهده کنند که داده آنها برای چند نفر ارسال شده، چندین نفر آن را دانلود کرده اند و…

ارز دیجیتال اوشن پروتکل چگونه کار میکند

اوشن پروتکل مانند پروژه های دیگر نیز ارز اختصاصی خود را دارد که کاربران می توانند با استفاده از این ارز دیجیتال بازار داده های غیر متمرکز خود را بسازند که می توانند در این بازار افراد و گروه‌های مختلف ایجاد کنند تا داده‌های خود را بیشتر به تبادل برساند. این امر باعث می‌شود داده‌ها بیشتر در دسترس باشند و انحصار داده‌ها در دست شرکت های عظیمی که بر بازار داده ها قدرتمند هستند د جلوگیری می‌کند.

سازمان‌ها نیز می‌توانند بازار خاص خودشان را برای تبادل داده‌ها ایجاد کنند. این بازارها می‌توانند مرتبط با یک صنعت یا هدف خاص باشند؛ مثل بازاری برای دانشمندانی که به دنبال داده‌های پزشکی مرتبط با بعضی بیماری‌های مزمن خاص هستند. ارز دیجیتال Ocean Protocol (اوشن پروتکل) سختی‌های کار را برای شما انجام می‌دهد و لینک دادن به خود داده‌ها و همچنین نگهداری ردیفی از این موارد را که چه کسی مالک کدام داده‌ها (متادیتا) است و آنها را با چه کسی به اشتراک گذاشته است، به عهده می‌گیرد.

به طور کلی هر وقت که کسی داده های شما را بخرد مشاهده کند ارسال کنند و یا بفروشد این کنش ها در بلاک چین ضبط می شود که این امر به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد که بدانند داده‌های آنها چه سرنوشتی دارند و چه بر سر داده ها می آید

توکن اوشن پروتکل چیست

توکن اوشن پروتکل یک وسیله برای تبادل درون این شبکه است که تولیدکنندگان داد هنگامی که داده های خود را میفروشند از این توکن به دست می آورند که مصرف کنندگان برای اجرای الگوریتم های خود روی این داده ها لازم به توکن دارند.

این توکن به روش مشابه توکن چین لینک (LINK) عمل می‌کند که در آن کاربران نودها بابت خدمات خود توکنی را دریافت می‌کنند که به این بلاکچین خاص اختصاص یافته است.

ورود صنعت خودروسازی به اوشن پروتکل

اوشن پروتکل

شاید تا الان کمی برای درک بهتر  کاربرد این پروژه به مشکل خورده و کمی گیج شده اید اما با توضیح این مثال کاملاً به کاربرد این پروژه پی می برید. در سال حدود ۳۵ میلیون تصادف جاده ای در جان اتفاق می افتد که این دلیل باعث شده بی ام و و جنرال موتورز با هم در این ارز دیجیتال برای ساخت بازاری برای خودروهای خودران مبتنی بر هوش مصنوعی همکاری کنند و داده های خود را با شرکت های دیگر در ارتباط بگذارند. همانطور که میدانید برای پیشرفت یک مسئله به داده های بسیار زیادی نیاز است و با داده‌های کم و ابتدایی نمی توان به چیزی دست یافت و به همین دلیل است که بی ام و و جنرال موتورز با استفاده از این پروتکل می خواهند داده‌های خود را با شرکت های تولید کننده خودرو به اشتراک بگذارند تا با همکاری هم دیگر بتوانند خودروهای خودران جدیدی بسازند.

به طور کلی می توان اینگونه گفت زمانی که شما یک ویدیو خانوادگی را در واتساپ ارسال می‌کنید شرکت فیس بوک به این کلیپ دسترسی کامل دارد و می‌تواند از این ویدیو هر کاری حتی فروش آن برای کسب درآمد انجام دهد اما تبادل این ویدیو در اوشن پروتکل باعث می شود که تنها خانواده شما به این ویدیو دسترسی داشته باشند و هیچ شرکت یا موسسه ای دسترسی مستقیم ندارد و در صورتی می تواند این ویدیو را داشته باشد که شما آن را به فروش بگذارید یا به ان هااجازه دسترسی بدهید.

این پروتکل می‌تواند در آینده یکی از بهترین جایگزین های گوگل و سایر موتورهای جستجو باشند اما ممکن است که گوگل و فیس بوک و سایر سیستمهای متمرکز ذخیره داده این پروژه را کنار بگذارند و به همین دلیل است که باید منتظر آینده باشیم که ببینیم این پروژه می تواند بستری امن تر را برای کاربران بوجود بیاورد یا خیر

ارز دیجیتال Ocean Protocol فقط یک بازار ایجاد نکرده، بلکه یک اکوسیستم ایجاد کرده است. این ارز دیجیتال امکان ایجاد هزاران فروشگاه و صرافی را به وجود می‌آورد که در آنها همه افراد می‌توانند به یک سری از داده‌ها دسترسی داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.