استلار چیست؟ یک پروژه عمومی با سرعت بالا!


سال ۲۰۰۸ بود که با به وجود آمدن بیت کوین و ساخت بلاک چین پروژه های دیگری نیز با اهدافی متفاوت به این حوزه پا گذاشته اند. یکی از این ارز ها استلار بود.ارزی که با یک مخالفت ایجاد شد. مخالفت بنیان گذار ریپل با هیئت مدیره خود ریپل. شاید کمی عجیب باشد،اما ریپل و استلار که در حال حاضر دشمن همدیگر هستند یک بنیان گذار دارند. همه ما میدانیم که در سال های اخیر ارز های زیادی وارد این دنیا شده اند و خیلی از آن ها کاملا از یاد برده شده اند و نابود شده اند.اما بعضی از آن ها مانند استلار توانست خودش را بالا بکشد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله بیشتر به استلار بپردازیم و درمورد این از صحبت کنیم.

 یک پروژه برای کمک به مردم یا موسسات مالی؟ Stellar واقعا چیست؟

همه ما میدانیم که ریپل  تنها یک هدف دارد و میخواهد به موسسات مالی کمک کند که تبادلات برون مرزی با سرعت بیشتری و مقرون به صرفه تر انجام شوند. اما استلار کاملا بحثش با ریپل جداست،استلار هدف دارد که معاملات خرد را با سرعت بیشتری لنجام دهد. درواقع استلار یک پروژه مردمی است که به افراد کمک میکند پول های خرد را در کمترین زمان و با کارمزدی نزدیک به صفر جا به جا کنند

تاریخچه Stellar

در سال ۲۰۱۵ بود که فردی نابغه به نام مک کالب شروع به کد نویسی استلار کرد. این کد ها بسیار مشابه به ریپل بودند. اما این موضوع نیز یک دلیل دارد که در ادامه توضیح میدهیم. این شباهت باعث شد که هردو پروژه استلار و ریپل به چالش کشیده شوند. اما در آخر های سال ۲۰۱۵ Stellar بروز رسانی شد و کد های آن مورد بازیابی قرار گرفت.

سازنده استلار کیست؟

استلار

همانطور که در قبل اشاره کردیم مک کالب سازنده استلار است. اما بگذارید همین جا به دلیل شباهت ریپل و استلار بپردازیم. درواقع مک کالب سازنده استلار بود. اما قبل از استارت خوردن پروژه Stellar مک کالب بنیان گذار ارشد ریپل نیز بود. این فرد نابغه بعد از اختلافی که با توسعه دهندگان ریپل داشت این تیم را رها کرد و ارز دیجیتالی و پروژه قدرتمند خودش را ساخت.

دلیل محبوبیت استلار چیست؟

اگر بخواهیم Stellar را در چند جمله معرفی کنیم باید بگویم که: (استلار یک بانک همراه است که هر انتظاری که از بانک ها دارید را با سرعتی بیشتر و کارمزد بسیار کم انجام میدهد.) درواقع انجام تراکنش های Stellar تنها ۳ تا ۵ ثانیه طول میکشند. همچنین تبادل ها بسیار کم هزینه و ناچیز هستند. اسلار قصد دارد با اریائه این خدمات مردم سراسر جهان را به مبارزه با فقر دعوت کند.

ایای ارز دیجیتالی Lumen امن است؟

این ارز دیجیتالی که رمز ارز استلار است و با نماد XLM در بازار کریپتو نشان داده میشود بسیار امن است. زیرا استلار از نظر امنیت بسیار پرقدرت ظاهر شده و تاکنون تقریبا هیچ هکی را تجربه نکرده است. استلار با کم کردن کارمزد های خود از حملات DDoS نیز جلوگیری کرده است.

DDoS ییک نوع حمله سایبری است که در مقاله حمله DDoS چیست میتوانید توضیحات بیشتری درمورد این حملات کسب کنید.

از آن جایی که شرکت بزرگی مانند IBM نیز از Stellar و ارز آن استفاده میکند پس میتوان کاملا از امنیت آن مطمئن باشید.

چند تا از مزایای Stellar:

۱-سرعت بالا:

استلار یکی از سریعترین بلاک چین های حال حاضر را دارد و میتواند در ثانیه ۲۰۰۰ تراکنش را انجام دهد. این سرعت باعث میشود که هر تراکنش در کمتر از ۵ ثانیه انجام شود. این سرعت بسیار بالا یکی از مزیت های Stellar است که آن را به رقیب ریپل تبدیل کرده است.

۲-هزینه تراکنش بیسار پایین

همانطور که گفتیم زمان انجام تراکنش ها بسیار پایین است و کارایی عملیاتی بالایی دارد اما Stellar با توجه به هدفی که دارد کارمزد های خود را بسیار کم کرده و به تقریبا عدد صفر رساند. این نکته را در یاد داشته باشید که هزینه معاملات این بلاک چین از ریپل کمتر است.

معایب Stellar

همانطور که دو مزیت اصلی استلار را گفتیم حالا نوبت به دو عیب بزرگ استلار است.

۱- داشتن محدودیت برای انتقال و انجام تراکنش

شما برای اینکه بتوانید تراکنشی را انجام دهید حداقل باید ۲۰ XLM را جا به جا کنید و امکان انجام تراکنش زیر ۲۰ ارز Stellar امکان پذیر نیست.

۲-Stellar ، یک ارز غیرمتمرکز است

در حالی که ریپل یک ارز متمرکز به حساب می‌آید. با اینکه ممکن است بسیاری از کاربران به همین دلیل، استلار را به ریپل ترجیح دهند اما کاربران دیگری نیز مانند بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی، سیستمی متمرکزتر مانند ریپل را ترجیح می‌دهند.

 در آخر باید بگوییم که استلار یک رقیب اصلی برای ریپل است و برای عمومطراحی شده و با کارمزد بسیار کم و سرعت انجام تراکنش بسیار پایین توانسته به یکی از برترین ارز های دیجیتال بازار تبدیل شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.