ارز دیجیتال

سختی تولید(Difficulty)چیست؟

سختی تولید عبارت است از میزان محاسبه‌ای که برای تولید یک بلاک از ارز دیجیتال باید انجام شود هر ۴ سال یک‌بار سختی تولید ۲ برابر شود یا به عبارت بهتر به ازای پردازش برابر، تولید به نصف کاهش یابد بر اساس اسناد فنی White Paper بیت کوین، به ازای ایجاد هر بلاک در شبکه بلاک چین ۱۲٫۵ بیت کوین ارزش دارد که سهمی از آن به مجموع کسانی که در تشکیل آن مشارکت داشته‌اند پرداخت می‌شود. سختی شبکه در شبکه بیت کوین همیشه به‌گونه‌ای تعیین می‌شود که مقدار ثابت ۲۰۱۶بلاک در دو هفته تولید شود؛ یعنی۱۰ دقیقه برای هر بلاک، راه‌حل حفظ این سرعت تولید کنترل سختی شبکه یا دیفیکالتی است، اگر در دو هفته مقداری بیشتر یا کمتر از۲۰۱۶ بلاک تولید شود، در دو هفته بعدی مقدار دیفیکالتی به نحوی تصحیح خواهد شد تا میزان تولید بر روی این مقدار ثابت بماند.

استخراج ارز دیجیتال

سه دوره استخراج ارز بر اساس سختی تولید

دوره طلایی

در این دوره که در ابتدای ورود یک ارز به بازار است به دلیل میزان کم هش ریت شبکه، سختی تولید پایین است و میزان تولید ماینرهای ASIC بسیار بالاست. البته باید توجه داشته باشید که قیمت تجهیزات نیز در این دوره بالاست.

دوره افزایش سختی

در این دوره با هجوم ماینرها و سرمایه‌گذاری بر روی استخراج آن ارز میزان هش ریت شبکه و سختی آن با شیبی تند افزایش میابد.

دوره ثبات

در این دوره با توجه به هزینه مصرف برق و نگهداری تجهیزات و استخراج یک نقطه ثبات و پایدار برای استخراج ارز به دست میاید که معمولاً پایدار می‌ماند. استخراج بیت کوین اکنون در این مرحله قرار دارد. در این دوره تجهیزات ماینینگ ارزان شده‌اند و درآمد نیز نسبتاً ثابت است.

ارزهای دیجیتال

الگوریتم گواه اثبات کار

  1. از سرآیند header بلاک یک هش تولید می‌کنید.
  2. یک عدد تصادفی به انتهای هش تولیدشده اضافه می‌کنید.
  3. خروجی به‌دست‌آمده را دوباره هش می‌کنید.
  4. خروجی به‌دست‌آمده باید از میزان سختی شبکه که یک عدد مشخص‌شده توسط سیستم است کمتر باشد. در غیر این صورت باید به مرحله دوم برگردید و دوباره سعی کنید.
  5. به همه اطلاع بدهید که موفق شده‌اید و مقدار تصادفی و هش به‌دست‌آمده و بلاک را برای همه‌کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستید بفرستید.
  6. با استفاده از هش به‌دست‌آمده و اطلاعاتی که وجود دارد بسته بعدی را تولید کنید.
ارز دیجیتال

مارکت کپ(market cap)

مخفف Market Capitalization است و به معنی ارزش بازار می‌باشد؛ و از فرمول زیر محاسبه می‌شود.

مارکت کپ = قیمت * تعداد موجود در بازار (Circulating Supply)

از اینکه کارت شو را برای دریافت خدمات مورد نیازتان انتخاب کرده اید متشکریم. برای اطلاعات بیشتر مقالات ما را مطالعه بفرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.