بیت‌کوین (bitcoin)

بیت‌کوین(bitcoin) چیست؟

بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده و نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز جهانی است چرا که بدون مسئول مرکزی اداره می‌شود. این شبکه همتا به همتا است به این دلیل که تراکنش‌ها مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌پذیرد. ارزش جهانیBitcoin  در طی چند سال گذشته از چند صدم دلار به چند هزار دلار رسیده است و این فوق العاده است.

در عین حال شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین را برای معاملات خود می‌پذیرند روز به روز در حال افزایش است در حالی که هیچکس مالک شبکه Bitcoin  نیست یا آن را کنترل نمی‌کند، همه می‌توانند در آن مشارکت کنند. مانند ایمیل، این کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. Bitcoin  به عنوان “بانک مردم” نیز نامیده می‌شود.

بوجودآوردنده بیت‌کوین

بیت کوین را شخصی یا افرادی با نام “ساتوشی ناکاموتو” به وجود آورده اند و آن را به صورت یک نرم افزار متن باز عرضه کرده‌اند.

تاریخچه بیت‌کوین

در سال ۲۰۰۸ میلادی شخصی به نام” سیتوشی ناکاموتو” مقاله ای را تحت عنوان یک سیستم پول اینترنتی به نام بیت‌کوین روی اینترنت قرار داد که سیستمی برای معاملات الکترونیکی بود.

در سال ۲۰۰۹ اولین سکه بیت‌کوین با تکیه به نرم افزار آن توسط ناکاموتو استخراج شد. در همین سال شخصی برای خرید دو عدد پیتزا تعداد ۱۰۰۰۰ Bitcoin  پرداخت کرد.  این اولین پرداخت با بیت کوین بود. در دسامبر سال ۲۰۱۴ شرکت مایکروسافت اعلام کرد استفاده از بیت‌کوین برای خرید بازی ها ی Xbox  و برنامه های ویندوز را آغاز کرده است.

در سال ۲۰۱۶ ژاپن ارز های مجازی مشابه Bitcoin  را به رسمیت شناخت.  همچنین آفریقای جنوبی بازار آنلاین پرداخت Bitcoin  را برای خریداران و فروشندگان راه اندازی نمود. در این سال دستگاه های خود پرداز Bitcoin  دو برابر شد و به تعداد ۷۷۰ دستگاه در سراسر جهان رسید. در سال ۲۰۱۷ به گزارش NHK تعداد فروشگاه های انلاینی که به بیت‌کوین روی آوردند ۲ برابر شد.

این روند محبوبت و گسترش بیت کوین است. در آخر آنچه که مشخص است روز به روز به محبوبیت بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمزپایه افزوده شده و آنچه درآینده شاهد آن خواهیم بود تحولی عظیم در این فناوری و همچنین روش‌های نوآورانه دریافت و پرداخت پول است.

تفاوت Bitcoin  با ارزهای رایج:

  • مرکزیت ندارد
  • راه‌اندازی آن ساده است
  • حریم خصوصی در آن رعایت میشود
  • بیت‌کوین شفاف عمل میکند
  • هزینه انتقال ناچیز است
  • بسیار سریع است
  • قابل بازگشت نیست

کارتی‌شو

برای نگهداری از بیت کوین های خریداری شده و یا استخراج شده‌تان، می‌توانید از حساب پرفکت مانی استفاده کنید. برای ایجاد و مدیریت حساب پرفکت مانی از سایت کارتی‌شو استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر دیگر مقالات ما را مطالعه بفرمایید. از همراهی شما متشکریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.