اگر تنها کمی در بازار های معاملاتی فعالیت داشته باشید قعا دو اصطلاح پامپ (Pump) و دامپ (Dump) را شنیده اید.از همان جا که بازار رمز ارز ها نیز یک بازار معاملاتی است پس فعالیت بالا ببر و بفروش بسیار زیاد است. در ماه های اخیر بازار کریپتو یکی از محبوبترین بازار ها در بین افراد تمامی جهان قرار گرفته است. به همین دلیل است که کلاهبراداران زیادی از روش پامپ و دامپ استفاده میکنند. اگر شما نیز یک سرمایه گذار هستید باید همیشه مواظب این دو استراتژی باشید. شاید شما با خود اینگونه بگویید که من قصد سواستفاده و کسب درامد غیر اخلاقی را از بازار ندارم، اما همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که افراد سود جویی وجود دارند که میخواهند از شما کلاهبرادی میکنند.

پامپ (pump) چیست؟

پامپ چیست؟

شاید خیلی از شما مشاهده رشد ناگهانی بازار شده باشید. این رشد زمانی رخ میدهد که افرادی با سرمایه بسیار زیاد وارد بازار کریپتوکارنسی میشوند و با بالا رفتن تقاضا قیمت رمز ارز نیز افزایش میابد. به افرادی که دارایی زیادی را در بازار دارند و با معاملات سنگین سود به دست میاوند نهنگ میگویند. ا بگذارید با مثال این موضوع رو بهتر برسونیم. خیلی از ماها قطعا در فضای مجازی جملات وسوسه انگیزی را شنیده ایم. جکلاتی مانند اینکه اگر امروز فلان ارز را نخرید دیگر فرصت خرید پیدا نمیکنید و یا اینکه سرمایه خود را با خرید فلان ارز چندین برابر کنید. این تبلیغات دقیقا توسط نهنگ ها انجام میگیرد. بعد از اینکه افراد را ترغیب به سرمای گگذاری روی فلان ارز میکنند بعد از رسیدن به سود دلخواه خود عملیان دامپ را انجام میدهد.

دامپ چیست؟ وقت فروش فرا رسیده!

دامپ چیست؟

همانطور که گفته بودیم بعد از اینکه افراد سود جو به سود مورد نظر خود میرسند  شروع به فروش ناگهانی ارز خود میکنند. در این زمان افراد حرفه ای که دامپ را تشخیص داده اند سرذیع از این ارز فرار میکنند. اما اینجاست که افراد عادی ضرر می بینند. اینگونه افراد وقتی حجم سنگینی از عرضه را مشاهده میکنند حتی حاضر میشوند ارز خود را با قیمتی کمتر از خرید خود بفروشند. به این صورت است که عرضه در تمام بازار بسیار زیاد میشود و یک پامپ و دامپ به ظاهر ساده کل بازار را تحت تاثیر قرار میدهد.

چگونه پامپ و دامپ را تشخیص دهیم؟

در حال حاضر هیچ راهی برای این مورد وجود ندارد که بتوانید به صورت صد درصد پامپ و دامپ را تشخیص دهید.اما شما میتوانید با در نظر گرفت نکات زیر تا حدی از ضرر و گیر کردن در تله اینگونه افراد نجات پیدا کنید.

۱- در ابتدا اگر دیدید که یک فرد یا گروه در حال معرفی یک رمز ارز هستند اول سری به حجم معاملات روزانه آن رمز ارز بزنید. اگر در حجم معاملات رشدی ناگهانی بدون هیچ دلیلی را مشاهده کردید با احتیاط بیشتری وارد بازار شوید

۲- حتما منبع تبلیغ و حمایت را پیدا کنید و از سابقه خوب آن ها مطمئن شوید. اگر فردی ناشناس و بدون هیچگونه روزمه در حال تبلیغ بود از خرید رمز ارز تبلیغ شده خودداری کنید.

۳- اگر در هر صورت همه شرایط نیز خوب درامد به صورت هجومی کل سرمایه خود را وارد بازار نکنید و با احتیاط خرید کنید. همیشه سعی کنید مدیریت سرمایه را در الویت قرار دهید.

در کدام بازار ها پامپ و دامپ انجام میشود؟

همانطور که در اول مقاله گفته بودیم پامپ و دامپ در هر بازاری امکان پذیر است، در یک بازار کمتر و در یک بازار بیشتر. به صورت مثال به دلیل اینکه در بازار فارکس افرادی حرفه ای تر فعالیت میکنند احتمال وقوع این استراتژیک بسیار کم است اما در بازار کریپتو و رمز ارز هایی با قیمت کم بسیار زیاد است. به طور کلی در هر بازار پامپ و دامپ وجود دارد در کی بیشتر و یکی کمتر

بگذارید چندین پامپ را در بازار های رمز ارز که در سال گذشته اتفاق افتاده را معرفی کنیم

دوج کوین

دوج یکی از رمز ارز های محبوب حال حاضر بازار کریپتوکارنسی است و در ماه های اخیر پامپ و دامپ های بسیار زیادی داشته. بیشتر منتغدان علت این پامپ و دامپ هارا ایلان ماسک میدانند زیرا در سال گذشته این رمز ارز به بیو حساب توییتری ایلان ماسک  اضافه شد

بیت کوین:

خیلی از شماها قطعا بیت کوین را میشناسید. رمز ارزی که رشدی عجیب را داشته است.خودتان فکرش را بکنید، پذیرش بیت کوین توسط شرکت تسلا و یا عوض کردن عکس حساب توییتری ایلان ماسک و همچنین توییت های حمایتی این فرد مشهود نشان از تبلیغ آن ندارد؟

همانطور که گفتیم پامپ و دامپ یک استراتژی بسیار غیر اخلاقی است پس اگر میخواهید وارد بازاری شوید ابتدا با دانش واردآن بازار شوید و بعد از رعایت کردن این مورد همیشه سرمایه خود را مدیریت کنید ته در دام پامپ و دام نیوفتید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.