استلار و ریپل،یک بنیان گذار اما دو رقیب!


پروژه های زیادی در سال های اخیر به دنیای رمز ارز ها پیوسته اند که خیلی از آن ها نیز رقیب یکدیگر شده اند. ریپل و استلار دو رمز ارز محبوب و اما رقیب همدیگر هستند. اگر میخواهید روی این دو ارز سرمایه گذاری کنید و نمیدانید کدام را انتخاب کنید در ادامه با ما همراه باشید زیرا در این مقاله قصد داریم نه تنها شمارا با این دو ارز آشنا کنیم بلکه شمارا به درکی میرسانیم که کدام پتانسیل بهتری برای رشد دارد.

برای درک بهتر شما در ابتدا هرکدام را کمی باز تر کرده ایم و به تاریخچه این دو پرداختیم و بعد از آن به شباهات ها و تفاوت های این دو ارز رمزنگاری شده میپردازیم.البته این نکته را فراموش نکنید که این دو ارز کاملا کاربردی متفاوت دارند و هرکدام جامعه مختلفی را در دست گرفته است.

ریپل

ریپل

همه ما یاد داریم که استارت دنیای کریپتو کارنسی ها و این پروژه ها از سال ۲۰۰۸ و پس از ظهور بیت کوین رخ داد. قبل از ظهور بیت گوین تمام روش های انتقال پول به صورت سنتی و قدیمی بود. در سال ۲۰۰۴ یعنی ۴ سال قبل از اختراع ساتوشی ناکاموتو،رایان فوجر شرکتی با نام ریپل پی بنا کرد. قبل از اینکه بیشتر به ریپل بپردازیم بگذارید سریع ریپل را در چند جمله به شما معرف کنم. شرکت پی پال برای خیلی از ما آشنا است. شرکتی که کارش انتقال دادن پول است و کاربران نیز میتوانند با آن پول انتقال دهند یا چیزی را خریداری کنند. ریپل پی نیز کار پی پال را انجام میدهد و شما میتوانید با استفاده از برنامه های این شرکت مبلغ درخواستی را انتقال دهید. اما این نکته را فراموش نکنید که پی پال برای کمک به مردن روی کار آمد اما ریپل پروژه ای بود که میخواست در دنیای مالی انقلابی ایجاد کند و بانک ها را از جا به جایی ارز فیات راحت کند. جد مک کالب. کسی بود که در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاری اصلی ریپل بود. اما بعد از مدت کمی اختلاف بین مک کالب و مدیران ریپل شروع شد. این اختلاف باعث استارت پروژه استلار بود.

شایت کمی عجیب باشد اما بنیان گذار استلار رقیب ریپل نیز همان جد مک کلاب است. پروژه ریپل ارز دیجیتالی خود را با نام اختصاصی XRP منتشر کرد که در حال حاضر جز ۵ ارز برتر بازار از نظر حجم ماملات است. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که XRP با ریپل تفاوت دارند و یکی نیستند. در مقاله (ریپل چیست؟) بیشتر در مورد این موضوع صحبت کرده ایم.

استلار

استلار

حالا نوبت به استلار رسید. پروژه و ارزی که با مخالفت جد مک کالب با ریپل ساخته شد.دو سال بعد از ریپل بود که این رمز ارز کار خود را شروع کرد. همان طور که گفته بودیم در بین XRP و ریپل تفاوت هایی وجود دارد. در استلار این مورد نیز وجود دارد و لومن ارز این پروژه است و لومن با نماد XLM ارز دیجیتالی است که توسط استلار پشتیبانی میشود.

 برای اطلاعات بیشتر از پروژه استلار به مقاله (استلار چیست؟) را مطالعه کنید.

در ادامه مثالی درمورد استلار و نحو کار آن میزنیم تا بهتر کارایی استلار را درک کنید.

۱- سعید در ایران است و می‌خواهد برای سینا که در ترکیه قرار دارد، هزینه هتلش را پرداخت کند.

۲- برای این کار سعید باید از سیستم سنتی بانکی استفاده کند که فرایندی بسیار کند و پیچیده است. اما به جای بانک سعید می‌تواند از شبکه استلار استفاده کند.

۳- بانک سعید در ایران به شبکه استلار متصل است. بانک سینا هم در ترکیه به شبکه استلار متصل است. این‌ بانک‌ها در شبکه استلار انچر (anchor) نام دارند.

۴- سعید ریال ایران را از طریق استلار انتقال می‌دهد. ریال ایران به سرعت به لومن (ارز دیجیتال استلار) تبدیل شده و سپس از لومنز به سرعت به لیر تبدیل خواهد شد. با این‌که بانک در انتقال دخیل است اما فرایند کار کاملا غیرمتمرکز و بدون واسطه خواهد بود.

۴- این تراکنش در عرض چند ثانیه و با کارمزد تقریبا نزدیک به صفر انجام خواهد شد.

شباهت ها

قل از اینکه به تفاوت ها و شباهت های این دو ارز بپردازیم باید بدانید که چرا این دو با هم شباهت زیادی دارند. از آن جایی که بنیان گذار ریپل و استلار یکی است پس جای تعجب نیست که کد های لاک چینی این دو پروژه بسیار شبیه هم باشند.

ماینری در کار نیست

هما ما قطعا نام میانر ها را شنیده ایم.ماینر ها با توانایی خود به محاسبات و انجام تراکنش ها کمک میکنند که در ریپل و استلار خبری از ماینر نیست.

تایید تراکنش توسط افراد خاص

گرچه استلار و ریپل نیز ادعای غیرمتمرکز بودن دارند، اما افراد عادی قادر به راه اندازی نودهای (nodes) شبکه‌های این دو پروژه نیستند.

در حال حاضر توسعه‌دهندگان استلار و ریپل، نودهای خود را با استفاده از سرورهای متعددی راه اندازی کرده‌اند. همچنین بانک‌ها و نهادهایی که تصمیم بگیرند از شبکه استلار یا ریپل برای خدمات پرداختی خود استفاده کنند نیز می‌توانند نودهای شبکه این دو پروژه را راه‌اندازی کنند.

مزیت نودهای مخصوص این است که پردازش تراکنش‌ها تنها چند ثانیه طول می‌کشد و کارمزدهای آن بطور معمول کمتر از یک سنت است، یعنی تقریبا رایگان!

اصلی ترین تفاوت،هدف

هدف این دو پروژه کاملا متفاوت است. ریپل یم پروژه برای موسسات مالی است که با استفاده از آن ومحصولات آن میتوان پرداخت های برون مرزی شنگین را در چندین ثانیه انجام داد. اما استلار به اصطلاح مردمی است و برای افرادی طراحی شده که دسترسی به سیستم بانکی ندارند. که این مورد باعث شده کاربران عادی در سریع ترین زمان پول خود را انتقال دهند. البته کاربران عادی نیز میتوانند از ریپل استفاده کنند اما هدف اصلی ریپل موسسات دولتی است که همین دلیل این دو را جدا از هم میکند.

این دو پروژه در حال حاضر جزئی از ۱۰ پروژه برتر بازار هستند که بعضیا بر این تصور دارند که ریپل و استلار رقیب هم هستند. اما باید این نکته را فراموش نکنیم که هدف اصلی این دو پروژه کاملا متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.