محصولات ریپل، ایجاد کننده تحول در دنیای مالی!


اگر تنها کمی در حوزه ارز های دیجیتال فعال هستید و یا تحقیق کرده اید حتما تاکنون نام ریپل را شنیده اید. ریپل یکی از محدود شرکت های مرموز دنیای مالی است که در این مقاله قصد داریم بیشتر به محصولات این شرکت بپردازیم.

ریپل=XRP،باوری غلط در بین عموم!

خیلی از افراد زمانی که نام ریپل را میشنوند سریعه  به XRP  فکر میکنند. اما اولین نکته ای که باید متوجه آن شوید آن است که ریپل و رمز ارز XRP کمی تفاوت دارند. همانطور که گفته بودیم ریپل یک ارز دیجیتالی مرموز است. همانطور که همه ما میدانیم در زمانی که ما اتریوم (ETH) میخریم یعنی روی شبکه اتر سرمایه گذاری کرده ایم. این مورد درمورد بیت کوین هم صدق میکند،یعنی زمانی که ما بیت کوین میخریم صرفا روی شبکه بلاک چین بیت کوین سرمایه گذاری کرده ایم. اما ریپل از این قائده مستسنآ است و زمانی که شما XRP خریداری میکنید روی ریپل سرمایه گذاری نمیکنید.

درست است که در جامعه زمانی که نام ریپل میاید منظور از همان XRP است اما در حقیقت این دو رمز ارز تفاوت هایی دارند که در ادامه بیشتر درمورد این تفاوت ها توضیح میدهیم

 ریپل یک شرکت است و XRP تنها یکی از محصولات این شرکت است!

درست است،ریپل یک شرکت در آمریکا در شهر سانفرانسیسکو است که ارز XRP تنها یکی از محصولات این شرکت است. ریپل سعی دارد که با کمک به بانک ها و نهاد های مالی کمک کند تا بتوانند انتقال پول را در سریعترین راه ممکن و ارزان ترین راه انجام دهند. ریپل تقریبا به هدف خود رسیده است و توانسته با ایجاد یک سیستم غیر متمرکز پول را در سریعترین زمان ممکن انتقال دهد. به همین دلیل در حال حاضر اکثر بانک ها و شرکت های مالی برای انتقال پول از محصولات شرکت Ripple استفاده میکنند.

همانطور که گفتیم ریپل چندین محصول دارد اما تنها یکی از آنها با ارز دیجیتال XRP کار میکنند و در زمان خرید این رمز ارز شما تنها روی یکی از محصولات این شرکت سرمایه گذاری کرده اید.

هدف اصلی ریپل،از آرزوی بنیانگذاران این شرکت تا واقعیت!

ریپل

همه فعالان حوزه رمز ارز میداند که بیت کوین برای انتقال پول و حذف واسطه ها طراحی شد. به زبان ساده تر بیت کوین بانک ها و شرکت های مالی را قبول ندارد و فعالیت آنها را اشتباه میدانید. اما ریپل اینگونه تفکری ندارد و بر این عقیده است که تنها روش انتقال پول توسط بانک ها اشتباه است. ریپل قصد داشت که یک شبکه پرداخت امن غیر متمرکز در بلاک چین ایجاد کند

البته تاکنون ریپل تقریبا به این هدف رسیده و در حال حاضر با عرضه محصولات بانکی غیر متمرکز به جهان کمک کرده که مشکل تبادلات کاملا حل شوند. بر اساس اخرین داده ها معلوم شده که سالانه ۱۵۵ تریلون دلار بین کشور های مختلف جا به جا میشود. در سال های پیش نیز (با اینکه علم رشد کرده بود) بانک ها روش قدیمی را در پیش گرفته بودند و انتقال پول برون مرزی ۳ تا ۷ روز طول میکشید و اینکار نیاز به کاغذ بازی های زیادی هم داشت. اما این شرکت بزرگ تمام مشکلات را حل کرده و به موسسات مالی این امکان را داد که در زمانی بسیار کم میلیون ها دلار را جا به جا کنند.

شرکت Riplle در سر راه خود بی رقیب نیست و راه سختی نیز دارد. مهم ترین رقیب این رمز ارز سوئیفت است.البته ریپل نسبت به سوئیفت مزیت بسیار خوبی دارد که این مزیت سرعت بالای انجام تراکنش ها است. البته استلار نیز یکی دیگر از رقبای ریپل است.

محصولا اصلی ریپل

شرکت Riplle در حال حاضر محصولات زیادی دارد اما سه محصولا اصلی این شرکت  که برای موسسات مالی و بانک ها طراحی شده اند عبارتند از:

ایکس کارنت (xCurrent)

ایکس رپید (xRapid)

ایکس ویا (xVia)

این سه محصول در حال حاضر پرکاربرد ترین محصولات این شرکت بزرگ هستندکه همه این ها زیر مجموعه جامع ای  به نام ریپل نت هستند.

ارز دیجیتالی XPRفقط روی محصول ایکس رپید کاربرد دارد و روی محصولات دیگر این شرکت هیچ جایگاهی و ارزشی ندارد. بنابر این زمانی که خبر همکاری ریپل با یک شرکت بزرگ را شنیده اید به فکر رشد XPR نباشید زیرا احتمال دارد همکاری ریپل و آن شرکت از طریق برنامه دیگری باشد.

ایکس کارنت

ریپل

اکنون باید به برسی سه محصول اصلی ریپل بپردازیم. ابتدا سراغ ایکس کارنت برویم. این محصول به موسسات مالی و بانک ها کمک میکند که پرداخت های دریون مرزی را انجام دهند. این محصول روی یک دفتر کل توضیع شده به اسم اسنترلجر کار میکند. شاید کمی موردی که در ادامه بخواهیم بگوییم کمی عجیب باشد. دفتر کل اینترلجر توسط متخصصان ریپل طراحی شده اما شرکت ریپل هیچگونه کنترلی روی انی دفتر کل ندارد و مدیریت آن به عهده کنسرسیوم شبکه جهانی وب است. این سازمان که با نام W3C  فعالیت میکند یک سازمان غیر انتفائی است که استاندارد های شبکه جهانی وب را تعیین میکند

شرکت ریپل توانسته با استفاده از متخصصان زیادی کاربرد های این برنامه را چندین برابر کنند. ریپل میخواهد که با استفاده از ایکس کارنت بتوانند همه ارز ها را انتقال دهد و به جز ارز های دیجیتال از ارز های رایج نیز استفاده کند. بگذارید کمی ساده تر این موضوع را بگوییم. درواقع ریپل با داشتن نقدینگی انواع رمز ارز ها و ساخت یک پیام رسان مالی به بانک ها این امکان را میدهند  که شرکت ها بدون نگرانی با هم معامله کنند. به عنوان مثال یک بانک میتواند با استفاده از ایکس کارنت دلار ارسال کند و بانک دریافت کننده معادل همان مقدار یورو دریافت کند.

بیشتر شرکت هایی که در حال حاضر با ریپل همکاری میکنند از حصول ایکس کارنت استفاده میکنند. در ایکس کارنت حتما نیاز نیست ارز دیجیتالی XRP داشته باشید.

ایکس رپید

رپید دقیقا کارایی متفاوتی با محصول قبلی دارد. درست است که هردو کار انتقال ارز را انجام میدهند اما کارایی هر کدام کمی متفاوت است. هعمانطور که گفته بودیم در ایکس کارنت شما میتوانید هر رمز ارزی را انتقال درهید و از هر ارزی حتی دلار استفاده کنید اما ایکس رپید برای بانک هایی طراحی شده که مشکل نقدینگی دارند. درواقع بانک ها و شرکت های مالی میتوانند ارز فیات را به XRPتبدیل کنند و پس از انتقال این رمز ارز بانک مقصد به هر ارزی که میخواهد XRP را به آن تبدیل میکند

بگذارید این موضوع را با یک مقال توضیح دهیم: به طور مثال اگر شرکت A در ایران از شرکت C در عراق خرید کند. شرکت A با پرداخت ریال به ایکس رپید میتواند هزینه محصول خام را پرداخت کند. این محصول با دریافت ریال،این ارز فیات را به XRP تبدیل میکند و پس از انتقال آن به عراق، ایکس رپید این ارز های دیجیتال را به دینا عرقا تبدیل میکند. در این صورت شرکت ایرانی نیاز ندارد که دیناری در بانک های خارک از کشور نگهداری کند.

تنها راه توقف ایکس رپید،نقدینگی کم!

ایکس رپید برای گسترش خود موانعی دارد. تنها مانعی که جلیو این محصول است بحث نقدینگی ارز دیجیتال XRP است. برای اینکه نقدینگی این محصول تامین شود باید ارز دیجیتالی XRP در صرافی های زیادی در سراسر جهان معامله شود.

ایکس ویا

ایک ویا درواقع یک واسط بین دو محصول دیگر ریپل است. این محصول که در سال ۲۰۱۸ طراحی شده بود  هم اکنون در حال گذر مراحل آزمایشی است.

ریپل درواقع یک شرکت بزرگ با محصولات بزرگ است که سعی بر این دارد تا بتواند مشکلات مالی را در بین بانک ها از بین ببرد. البته همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که XRP کمی با ریپل تفاوت دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.