Cryptography

رمزنگاری (Cryptography) چیست؟

رمزنگاری عبارت است از به‌هم‌ریختگی و غیرقابل فهم کردن اطلاعات برای عدم دسترسی افراد غیرمجاز به محتوای رمز شده که برای اطمینان از عدم دستیابی به اطلاعات توزیع شده در اینترنت است . یکی از متداول‌ترین روش‌های حفاظت اطلاعات، رمز نمودن آن‌ها است. رمزنگاری تبدیل متن به کد با استفاده از تکنیک‌های ریاضی و برای برقراری امنیت اطلاعات است. رمز عبارت است از تبدیل کاراکتر به کاراکتر یا بیت به بیت بدون آن‌که به محتویات زبان‌شناختی آن پیام توجه شود و کد به معنای تبدیلی می‌باشد که کلمه‌ای را با یک کلمه یا علامت دیگر جایگزین می‌کند.

key

بنا به تعاریف فوق رمزنگاری دانش تغییر دادن متن پیام یا اطلاعات به کمک کلید رمز و با استفاده از یک الگوریتم رمز است، به صورتی که تنها شخصی که از کلید و الگوریتم مطلع است قادر به استخراج اطلاعات اصلی از اطلاعات رمز شده باشد و شخصی که از یکی یا هردوی آن‌ها اطلاع ندارد، نمی‌تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. پیامی که باید رمزنگاری شود، متن آشکار (Plaintext) نامیده می‌شود و توسط یک تابع خاص به نام کلید (Key) به متن رمز، تبدیل می‌گردد. نتیجه فرآیند رمزنگاری متن رمز (Ciphertext) نامیده می‌شود.

تاریخچه رمزنگاری

رمز ارز یا ارز رمزنگاری‌شده را به‌عنوان یکی از انواع ارز مجازی می‌شناسند. ارزهای رمزنگاری‌شده به‌صورت غیرمتمرکز کنترل می‌شوند که در مقابل نظام‌های بانکداری متمرکز قرار می‌گیرد. غیرمتمرکز سازی در ارزهای رمزنگاری‌شده از طریق تکنولوژی بلاک چین امکان‌پذیر شده است که خود یکی از انواع فناوری توزیع‌شده می‌باشد .

نخستین کاربرد شناخته‌شده رمزنگاری در سال‌های قبل از میلاد و در مقبره‌های پادشاهی قدیم مصر حک‌شده است. و البته در سیر تکاملی رمزنگاری از گذشته‌های بسیار دور تا زمان ابداع کامپیوترها مهم‌ترین کاربری آن در مخفی سازی استراتژی‌های نظامی بوده است به‌طوری‌که در عرصه یک جنگ واقعی بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف، استراتژی رمزنگاری آن بود که همه‌چیز به‌سرعت عمل و توانایی کارمند رمزنگار پیام‌ها منوط می‌شد. از دید تاریخی، چهار گروه مردم در شکل‌گیری هنر رمزنگاری دخالت داشته‌اند:

نظامیان، هیئت‌های سیاسی، خاطره نویسان و واقع‌نگاران و عاشقان…

انواع رمزنگاری

۱. رمزگذاری متقارن یا کلید خصوصی (Encryption Symmetric)

در رمزگذاری متقارن ما یک ماشین رمزگذاری و یک ماشین رمزگشایی داریم که هر دو با یک کلید کار می‌کنند.

۲. رمزگذاری نامتقارن یا کلید عمومی (Asymmetric Encryption)

در رمزگذاری نامتقارن سیستم یک زوج کلید خصوصی و عمومی ایجاد می‌نماید به این معنا که از دو کلید متفاوت برای رمزنگاری استفاده می‌شود یک کلید برای رمزنگاری و کلیدی دیگر برای رمزگشایی.

دفتر کل توزیع‌شده(distributed ledger)

دفتر کل توزیع‌شده یک دیتابیس است که با توافق کاربران در یک شبکه متشکل از رایانه‌هایی در موقعیت‌های

جغرافیایی مختلف به‌روزرسانی می‌شود و همه اطلاعات موجود بر آن از امنیت برخوردار بوده و رمزگذاری و ایمن نگاشته می‌شود. هیچ مدیر مرکزی یا ذخیره‌سازی متمرکز داده‌هایی در این سیستم وجود ندارد .

یک‌شکل از دفترکل توزیع‌شده سامانه زنجیره بلوکی یا بلاک چین است که می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد. اما همه دفاتر کل توزیع‌شده نباید لزوماً از زنجیره‌ای از بلوک‌ها استفاده کنند تا با موفقیت اجماع توزیع‌شده معتبر و ایمن عرضه کنند درواقع یک زنجیره بلوکی تنها یک نوع از ساختار داده‌هایی است که دفترکل توزیع‌شده به شمار می‌رود.

کارتی شو

کارتی شو از داشتن دوستانی چون شما مفتخر است، برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات ما سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.