cartisho.com

دوج کوین یا دوژ کوین با نماد Ð و با واحد اختصاری «DOGE» یک ارز دیجیتال از نوع رمزارز است. این ارز نخستین‌بار در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی شد. هدف آن است که در کنار “لایک” در فضای مجازی به عنوان پاداش و انعام برای افراد در این فضا استفاده بشود.بدین صورت که اگر مطلبی در فضای مجازی مورد پسند شما واقع شد می توانید پس از لایک کردن مقدار دوج کوین به عنوان تشکر مادی برای شخصی که مطلب را گذاشته، ارسال کنید. این قابلیت در حال حاضر فقط در سایت “ردیت” مورد استفاده قرار می گیرد اما برنامه این است که در تمام فضای مجازی مورد استفاده قرار بگیرد. روی این ارز از تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو به‌نام ” دوج”  به‌عنوان نماد این ارز استفاده می‌شود.

پیشینه ی دوج کوین :

دوج‌کوین به وسیله دو برنامه‌نویس به نام بیلی مارکوس و جکسون پالمر و به عنوان یک «ارز سرگرم کننده » توسعه داده شد. آن زمان بیت کوین در حال پیشروی بود و بیلی مارکوس احساس کرد ارز ها بیش از اندازه جدی گرفته شده اند، پس دوج کوین را به وجود آورد تا اندکی سرگرمی وارد این مسیر کند. هدف اصلی بیلی مارکوس و جکسون پالمر ایجاد یک ارز دیجیتالی برای سرگرمی بود که بازهٔ گسترده‌تری را نسبت به بیت‌کوین ساپورت کند و افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

الگوریتم دوج کوین :

در ابتدای فعالیت، الگوریتم این ارز جوری توسعه داده شده بود و به صورت تصادفی به استخراج کنندگان پاداش می‌داد اما این الگوریتم بعدها اصلاح شد.
الگوریتم اصلی دوج‌کوین بر اساس لایت‌کوین شکل گرفته که از scrypt استفاده می‌کند. استفاده از scrypt به این معناست که استخراج کنندگان نمی‌توانند از SHA-256 که شامل تجهیزات استخراج بیت کوین می‌شود استفاده کنند.
دوج‌کوین یک سال پس از معرفی در سال ۲۰۱۴، موفق شد ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر ۲۰۱۷ ارزش سرمایه آن به یک میلیارد دلار رسید. در مقام مقایسه با دیگر ارزهای رمزپایه، دوج‌کوین نرخ انتشار بالایی دارد و تا اواسط سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوج‌کوین استخراج شده‌است. در دو ماههٔ اول سال ۲۰۲۱ میلادی، قیمت دوج‌کوین توسط ایلان ماسک و کاربران فروم اینترنتی ردیت با عنوان r/wallstreetbets رشد تصاعدی پیدا کرده است.

راه های به دست آوردن :

انعام گرفتن :
شما می توانید در سایت ردیت فعال باشید و دوج کوین انعام بگیرید.این دوج کوین وارد کیف پول شما می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

خرید و معاوضه :
مانند هر ارز دیجیتال دیگری می توانید آن را از روش های زیر بخرید یا معاوضه کنید :

  • خرید و معاوضه در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی
  • خرید و معاوضه در صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال
  1. استخراج دوج کوین :
    دوج کوین از لایت کوین ریشه گرفته است پس می توان از ماینرهای اسکریپت اسیک برای استخراج شان استفاده کرد. یکی دیگر از روش ها GPU است که مقرون به صرفه نیست و نیازمند ریگ های قدرتمند است.

مزایا :

اگر به نمودار ماهانه و سالانه دوج کوین نگاه کنید شاید شگفت زده شوید. اگر سال پیش همین موقع دوج کوین خریداری کرده بودید سرمایه شما اکنون ۲۴۰ برابر شده بود! در حال حاضر اخباری مثل حمایت ایلان ماسک و پشتیبانی صرافی‌های مختلف به‌یکباره می‌تواند باعث افزایش ارزش این ارز دیجیتال شود. چندی پیش شایعاتی در مورد حمایت ایلان ماسک از این رمز ارز در برنامه آینده Saturday Night Live منتشر شد. همین شایعات باعث شد ارزش دوج کوین در مدت کوتاهی ۸۰ درصد افزایش پیدا کند.

معایب :

بی‌شک دوج کوین ثبات رمز ارزهای اثبات شده‌ای مثل بیت‌کوین یا اتریوم را ندارد. به این ترتیب ریسک سرمایه‌گذاری در آن هم بالاتر است. در عوض بیت کوین یا اتریوم معمولاً پتانسیل جهش‌های ناگهانی را هم ندارند. و این مسئله به توانایی شما در ریسک کردن بر می‌گردد. به این ترتیب که اگر سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری می‌خواهید بی‌شک بیت کوین و اتریوم در بلندمدت گزینه‌های بهتری هستند. اما اگر اهل ریسک هستید، با از دست دادن بخشی از سرمایه خود مشکلی ندارید، ماهیت صمیمی این ارز دیجیتال می تواند جذاب باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.