ایاس چیست؟ پروژه ای قدرتمند برای رقابت با اتریوم!


ایاس،یک ارز دیجیتالی معروف و پر رمز و راز است که حتی نامگذاری آن فلسفه ای مرموز دارد. لوگو این ارز دیجیتالی نیز بسیار عجیب است و معلوم نیست که لوگو آن نما یک نوع الماس است یا فقط شباهت هایی به الماس دارد.اما تاکنون ایاس از دید مردم و به دلیل راهی که پیموده آن را نمادی از الماس میدانند. همانطور که گفته ایم ایاس پر از رمز و راز است به طوری که سازنده و بنیان گذار نابغه آن یعنی دن لریمر پس از سه سال بدون هیچگونه سروصدا این پروژه را رها کرد.

ایاس قطعا یکی از پر سروصدا ترین رمز ارز های دنیای کریپتو بود که به هدف از این داشت تا بتواند با میزبانی از قرار داد های هوشمند به همراه سرعت زیاد و کارمزد صفر جای اتریوم را بگیرد. در جریان عرضه این سکه با نماد EOS 4 میلیارد سرمایه در یک سال جمع شد که این عرضه رکورد دار بزرگترین پیش فروش دنیای کریپتوکارنسی است. در آوریل سال ۲۰۱۸ بود که ایاس سقف تاریخی خود را دید و با مبلغ ۲۰ دلار معامله میشد. این افزایش باعث شد که از نظر حجم بازار ایاس به یکی از ده پروژه برتر بازار تبدیل شد و از آن جا به بعد مشکلات ایاس شروع شد.

همانطور که گفته بودیم پروژه ایاس برای رقابت با اتریوم عرضه شد پس کارایی ایاس نیز مانند اتریوم است و این پروژه با طراحی یک بلاک چین سریع  سعی بر این دارد که قرار داد های هوشمند بیشتری را پشتیبانی کند و همچنین سرعت انتقال آن بیشتر و کارمزد آن کم باشد. البته در حال حاضر پروژه هایی مانند پولکادات،کاردانو،سولانا و.. با ادعای مقیاس پذیری بیشتر پا به بازار گذاشته اند. در این مقاله قصد داریم که بیشتر درمورد این رمز ارز بپردازیم و آینده آن را نیز برسی کنیم

ایاس،از ایده تا اجرا

همانطور که همه شما میدانید بیت کوین تنها رمز ارزی بود که دنیای بلاک چین را در سال ۲۰۹ استارت زد. این اولین گام برای این بود که دنیای سیستم مالی سنتی جای خود را به سیستمی مدرن تر بدهد. اما این تنها قسمتی از شروع کار بود زیرا در زمان تولد بیت کوین غول های بزرگی مانند گوگل،آمازون و فیسبوک بخش زیادی از اطلاعات و داده های کاربران را در اختیار داشتند. تنها با گذشت چند سال بعد از اختراع بیت کوین پروژه های غیر مالی نیز به شبکه بلاک چین راه یافتند.

اگر بخواهیم چندین مورد از این پروژه ها را معرفی کنیم میتوان به فایل کوین اشاره داشت که سعی بر این دارد که یک سیستم ذخیره سازی فضای ابری غیر متمرکز را به وجود بیاورد. پلتفروم اتریوم نیز یکی از این پروژه ها بوده است که به دلیل نارسایی هایی که دارد بسیاری از فعالن حوزه رمز ارز را ترغیب به ساخت جانشین برای اتریوم کرده است. به طور مثال گوین وود که یکی از بنیان گذاران اتر بود بعد از جدا شدن از این تیم یک پلتفروم بهتر با نام پولکادات طراحی کرد. گوین ورد تنها فردی نبود که دنبال جایگزین اتر بود و در سال ۲۰۱۷ لریمر به همراه برندن بلومر کارآفرنی آمریکایی شرکت بلاک وان را با هدف توسعه بلاک چین افتتاح کردند. تیم توسعه دهنده بلاک وان  با بهره گیری از ایده های لریمر کار را بر روی پروژه EOS شروع کردند.

هدف ایاس چیست؟

ایاس

اگری تنها کمی درمورد این رمز ارز بدانید قطعا شنیده اید که ایاس را به قاتل اتریوم نیز معرفی میکنند. اما ایاس تنها پروژه ای نیست که این لقب را گرفته و پروژه های دیگری نیز لقب قاتل اتر را گرفته اند. اما منظور از قاتلان اتریوم چیست؟ درواقع منظور از قاتل اتریوم این است که پروژه مورد نظر در مقابل اتریوم پروژه های هوشمند بیشتری را پشتیبانی میکند و برنامه های بیشتری را به صورت غیر متمرکز روی خود قرار میدهد و در کنار این ها کارمزد بسیار پایین و سرعت بیشتری دارند.

هدف از ایجاد پلتفرم ایاس، ارائه یک بستر امن و چابک برای اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که سرعت انتقال داده‌ها (یا تراکنش‌ها) را افزایش و کارمزد آنها را تا حد امکان کاهش دهد

ایاس در همان ابتدا بسیار برای کاربران جذاب بود و این جذابیت نیز دلایلی داشت. در ادامه چند دلیل از مواردی که ایاس را از همان ابتدا جذاب کرده بودند را توضیح میدهیم.

۱- اولین دلیل اینکه این سکه به محبوبیت رسید نحو عرضه آن بود. عرضه اولیه سکه ایاس در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد  و تا ۴ ژوئن سال ۲۰۱۸ ادامه داشد. عرضه ایاس یکی از طولانی ترین عرضه های تاریخ بازار کریپتو بود. این عرضه طولانی به این دلیل بود که افراد زیادی بتوانند از این رمز ارز استفاده کنند. در این عرضه یک ساله ۷۰۰ میلیون واحد توکن EOS عرضه شد.

۲-دومین دلیل این است که تیم توسعه دهنده ایاس توسط این عرضه اولیه سکه توانست بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه شبکه EOS جمع‌آوری کند تا به عنوان یکی از موفق ترین عرضه اولیه های سکه تا به امروز شناخته شود.

در آخر باید بگویم که ایاس یکی از پرقدرت ترین رقبای اتر است،درست است که بسیاری از رقبای اتریوم پا به بازار کریپتو گذاشته اند اما بیشتر آنها توان رقابت با اتریوم را نداشته اند و از دوره رقابت حذف شده اند و یا فراموش شده اند اما ایاس هنوز یکی از رقبای اصلی این بلاک چین است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.