استیبل کوین چیست؟ارزی دیجیتال برای با ثباتی بازار!

استیبل کوین چیست


در سال های اخیر نوسانات بازار رمز ارز افارد زیادی را نگران کرده بود. همانطور که میدانید به دلیل نداشتن سقف صعود و ضرر روزانه در دنیای رمز ارز این بازار از نوسانات بسیار بالایی نسبت به دیگر بازار ها برخوردار است. به طور مثال یک ارز میتواند در روز ۱۰۰ درصد رشد کند و یک ارز نیز ۹۹ درصد ضرر را تجربه کند. استیبل کوین یکی از ارز های متفاوت دنیای کریپتوکارنسی است که قیمتی با ثبات دارد و از یک چیز  دیگر پشتیبانی میگرد. آن چیز میتواند طلا و یا هرگونه ارز فیات و.. باشد. درواقع استیبل کوین ها برای کمک به ثبات بازار طراحی شده اند و باعث کم شدن نوسانات بازار میشوند.

استیبل کوین چیست؟

Stable Quinn نوعی ارز دیجیتالی است که ارزش گذاری قیمتی آن با یک دارایی دیگر تعیین میشود. حالا میتواند این پشتوانه طلا و یا هر ارز دیگری مانند دلار باشد. منظور از پشتوانه داشتن این است که هر واحد از این استیبل کوین برابر با یکی از ارز های پشتوانه باشد. مثلا اتیبل کوین تتر از یورو و دلار برای پشتوانه خود استفاده میکند. نسبت تتر نیز ۱:۱ است یعنی هر واحد از تتر دلاری برابر با یک دلار است.

توجه:تتر یکی از محدود استیبل کویین هایی است که از یورو، دلار و ین پشتیوانه میگیرد. برای اطلاعت بیشتر میتوانید مقاله تتر چیست را مشاهده کنید.

انواع استیبل کوین

به طور کلی استیبل کویین ها به سه دسته با سه پشتوانه تقسیم میشوند. در دسته اول استیبل کوین هایی قرار دارند که با پشتوانه از ارز های فیات مانند دلار و یورو فعالیت میکنند. در دسته دوم استیب کویین هایی هستند که با پشتوانه جوهراتی مانند طلا، الماس و.. قیمت گذاری میشوند و دسته آخر استیب کویین هایی هستند که با پشتوانه ارز های دیجیتال قیمت گذاری میشوند.

در دسته اول استیبل کوین ها به دلیل داشتن پشتوانه ای متمرکز  به اجبار  حالتی متمرکز پیدا میکند. در  دسته دوم نیز به علت داشتن یک پشتوانه غیر متمرکز آن ارز دیجیتالی با ثبات نیز غیر متمرکز است. در مورد و دسته آخر نیز استیب کویین ها به نحوه ای بی پشتوانه هستند و با توجه به قیمت ارز های دیجیتال قیمت آ« ها نیز تغییر میکند.

مزایا و معایب Stable Quinn

استیل کوین

مزایا

۱- همانطور که گفته بودیم استیبل کوین ها قیمتی ثابت دارند  و رایج ترین آن ها با پشتوانه دلار کار میکند پس کاربران میتوانند به راحتی به این نوع Stable Quinn ها اعتماد کنند.

۲- بسیاری از صرافی ها از همه ارز ها پشتیبانی نمیکند. به طور مثال صرافی کارتی شو از ارز ریال  و ارز های دیگر پشتیبانی میکند اما این صرافی از ارز هایی مانند دینار را پشتیبانی نمیکند پس افرادی که دینار و یا هرگونه ارز دیگری دارند میتوانند با تبدیل پول خود به ارز دیجیتال در این صرافی معاملات خود را انجام دهند

۳-استیبل کوین ها در بیشتر مواقع شمارا از نوسانات بازار در امان نگه میدارند و همچنین محاسبات را بسیار برای شما ساده تر میکنند.

معایب

۱- این نکته را باید بدانید که با توجه به استیبل کوین های عرضه شده در بازار شرکت سازنده باید معادل همان تعداد را در جایی نگهداری کند. به طور مثال اگر ۱۰۰ میلیون واحد تتر دلاری در بازار باشد شرکت سازنده نیز باید ۱۰۰ میلیون دلار را در مکانی امن نگهداری کند. این مورد اعتماد و اطمینان از ذخیره پشتوانه استیبل کوین  را سخت میکند. به طور مثال در سالهای اخیر شایعه شده بود که تتر معادل واحد های در گردش خود را ذخیره سازی نکرده است اما بعد از مدت ها همه چیز شفافیت سازی شد و این شایعه برطرف شد

۲-قیمت استیبل کوین ها درواقع ثابت نیست و مقدار خیلی خیلی کمی نوسان دارد

در این مقاله ما به ارز دیجیتالی Stable Quinn پرداختیم. رمز ارزی که برای با ثبات کردن بازار و انجام محاسبات ساده معاملات عرضه شد. این رمز ارز هاب ه صورتی طراحی شده اند که در زمانی زیاد بودن عرضه و تقاضا نیز کمترین تغییر را داشته باشند. در حال حاضر تتر یکی از معروف ترین استیبل کوین های دنیای رمز ارز است که از سه ارز فیات دلار،یورو و یوپن پشنیبانی میکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.